Ameliyatsız Yüz Germe - HIFU

Estetik ve Plastik Cerrahi alanında gün geçmiyor ki yeni bir tedavi yöntemi ve teknolojik gelişme ortaya çıkmasın. Bu alanda son dönemlerin en önemli gelişmelerinden biri ise özellikle yurt dışında ameliyatsız yüz germe olarak isimlendirilen HIFU (Yüksek Yoğunlukla Odaklanmış Focus Ultrasound) uygulamalarıdır. HIFU teknolojilerinin en önemli özellikleri; derin ve güçlü bir tedavi yaratmasının yanında herhangi bir iyileşme süresi gerektirmemesi, nispeten ağrısız bir işlem olması, uygulamanın kısa sürmesi fakat etkilerinin uzun dönem devam etmesi olarak özetlenebilir.


HIFU Çalışma Mekanizması

HIFU aslında ultrasound adı verilen ve ses dalgalarıyla çalışan bir sistem. Diğer ses dalgalarından farklı olarak adeta bir mercek gibi görev yapar ve derinin istenilen katmanlarına fraksiyonel (aralıklı) olarak odaklama gerçekleştirir. Bu şekilde SMAS adını verdiğimiz ve kas yoğunluklu tabakada termal bir etki oluşur. Bu etki sayesinde ise tedavi alanında gerilme ortaya çıkar. Bu germe etkisi nedeniyle HIFU sistemleri ameliyatsız yüz germe olarak isimlendirilir.

HIFU Ameliyatsız Yüz Germe Etkileri

Bilindiği gibi plastik cerrahi işlemelrinde ve özellikle yüz germe ameliyatlarında aslında ameliyat sırasında gerilen ve sıkılaştırılan doku deri değil deri altında bulunan yapılardır. Bu yapıların en önemlisi SMAS adı verilen ve yüz bölgesinde mimik kaslarının devamı olarak görev yapan dokudur. Yüz germe ameliyatında aslında biz bu dokuyu gerginleştirmeye ve orijinal olması gereken yerine getirmeye çalışırız. HIFU sistemleri de bizim yüz germe ameliyatında askıladığımız bu dokuyu hedef alır ve tedavi eder. Sistemin ameliyatsız yüz germe olarak isimlendirilmesinin nedeni de budur.


HIFU Ameliyatsız Yüz Germe Hangi Dokuları Tedavi Eder?

Son dönemlerde HIFU cihazlarında vücut için kullanılan başlıklar ortaya çıksa da tedavi genel olarak yüz, boyun ve dekolte bölgesi için yapılır ve etkileri şu şekilde ortaya çıkar:

-Dudak kenarlarında yer alan nasolabial oluğun tedavisi
-Çene bölgesi kontürünün sağlanması (jawline)
-Alın bölgesi çizgilerinin azaltılması ve kaş kaldırma. Göz kapaklarının tedavisi
-Boyun bölgesinin tedavisi
-Gıdı bölgesinde yer alan cilt ve yağ dokusu fazlalığının tedavisi
-Dekolte bölgesi kırışıklıklarının tedavisi

HIFU Tedavisi Ağrılı mıdır?

Öncelikle işlem öncesinde herhangi bir anestezik krem vs kullanılmaz. Tedavi sırasında genel anlamda hastalarımız ağrıdan şikayet etmezler. Atışlar esnasında iğne batmasına benzer bir duyu oluştuğu ifade edilir. Bu his yoğunlaştırılmış ses dalgasının tedavi edici etkisinden kaynaklanmaktadır.

HIFU Ameliyatsız Yüz Germe Tedavisi Güvenli midir?

HIFU tedavilerinin güvenli ve etkinliği ile ilgili Amerikan Gıda ve İlaç Sanayi tarafından (FDA) onay alınmıştır. Zaten tedaviler ile ilgili oldukça yoğun bilimsel çalışmalar ciddi bilimsel dergilerde de yayınlanmıştır.

HIFU Ameliyatsız Yüz Germe Tedavisi ile İlgili Diğer Önemli Noktalar?

HIFU tedavi sonrasında herhangi bir iyileşme süresi oluşmuyor. Bazı kişilerde 2-3 saat sürebilen geçici kızarıklar görülebilir fakat kişiler sosyal yaşantılarına devam ederler. Etkilerin ortaya çıkması genellikle 1.ayın sonlarına doğru oluyor ve 3-6 ay arası maksimum etkinlik görülüyor. Etkinlik süresi ise değişik bilimsel kaynaklarda farklılık gösterse de 18-24 ay arasında değişiyor. HIFU tedavileri küçük cilt kırışıklarının tedavisinden çok yüz ve boyun bölgesinin genel olarak toparlanması ve gençleştirilmesi amacıyla yapılır. Sonuçları bakımından gerçek bir yüz germe ameliyatının yerini tutması mümkün değildir fakat ameliyat olmak istemenler için uygun bir tedavi yöntemidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6