Botoks

Yüz bölgesinde yer alan kırışıklıklar estetik cerrahide 2 ana kategoride incelenir:

1-Hareket halinde ortaya çıkan, yani mimik kaslarının aktivasyonu ile beliren kırışıklıklarda ana tedavimizi botoks enjeksiyonları oluşturur. Bu tür kırışıklıklara dinamik kırışıklık adı verilir.

2- Kişinin istirahat halinde belirgin kırışıklık ve çizgileri varsa bu duruma statik kırışıklık adı verilir. Statik kırışıklıklarda kas aktivasyonu olmadan da çizgiler belirgindir. Bu durumda botoks tedavisi yerine dolgu enjeksiyonları kullanmak gerekir.


Botoks Nasıl Etki Eder?

Botulinum toksini, etkisini sinirden kasa giden elektriksel uyarıyı engelleyerek gerçekleştirir, böylece uygulanan bölgedeki kasta geçici fonksiyon kaybı olur. Kas fonksiyonlarının kaybolması, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıkları yok eder ve bu durum estetik uygulamaların ana kullanım alanlarından birini oluşturur.

İnsan yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklar, deri altında bulunan kas tabakasının hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Mimik kasları adı verilen bu kasların etkinliğinin azaltılması ile yüz bölgesindeki kırışıklıklar da azalmış olur.

Botoks, kozmetik uygulamanın dışında birçok tıp alanında da kendine kullanım alanı bulmuştur. Terleme tedavisi , bu kullanım alanlardan biridir. Avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerinde terleme şikayeti olan kişilerin sorunları botoks enjeksiyonu ile giderilebilmektedir.


Botoks Video İzle - Botoks Uygulaması Video İzle
Botoks uygulamasında istediğimiz sonuç bu. Maskeleşmiş ve mimiksiz bir ifade değil. Videoda görüldüğü gibi kişinin mimik hareketleri olsun ama bu hareketler sırasında çizgileri olmasın...Yüz Estetiği ve Botoks - Botoks ile Kırışıklık Tedavisi

İnsanların yüz yapısı anatomik olarak incelendiğinde üç ayrı bölümden oluştuğu görülür. Botulinum toksini estetik cerrahide aşağıda tarif etmeye çalıştığım üç ayrı bölge için de kullanılabilir.

Üst yüz bölgesi alın saçlı derisinden başlar ve gözlere kadar olan bölgeyi içerir. Orta yüz bölümü gözler ve ağız arasındaki bölgeyi içerirken alt yüz bölgesi, çene ve boyun bölümlerinden oluşur.

Üst yüz bölümü: Estetik cerrahide botoksun en sık kullanıldığı bölgeyi oluşturur. Özellikle alın kırışıklıkları ve göz çevresindeki kaz ayağı adı verilen minik kırışıkların tedavisinde çok etkindir. Uygulama ile kaşların 2-3 mm yukarı kaldırılması mümkün olmaktadır.

Orta yüz bölümü: Yaşlılık ile birlikte bu bölgede ortaya çıkan en dramatik değişiklik nazolabial alan adı verilen ve yanak ile burun yan kenarları arasında oluşan derin gülme kırışıklık ve oluklarıdır. Bu bölgenin tedavisi genel anlamda dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda dolgu maddelerine ilaveten küçük dozlarda botoks uygulaması sonuçları daha etkili kılmaktadır.

Gülme ve konuşma esnasında üst diş ve dişetleri görünür hale gelen kişilerde estetik görünüm bozulmaktadır. Bu kişiler özellikle gülüş esnasında elleriyle ağızlarını kapatmak gibi bir refleks de geliştirirler. Orta yüz bölgesinde yaşlılıktan bağımsız olarak ortaya çıkabilen bu durum yine botoks ile tedavi edilebilmektedir.

Bazı kişilerin burun uç kısmı, ağız mimik ve hareketleri esnasında özellikle aşağıya doğru yer değiştirirler. Rinoplasti ameliyatı ile kalıcı olarak giderilen bu durum botoks uygulaması ile geçici olarak azaltılabilir.

Alt yüz bölümü: Alt yüz bölümünde botoks tedavisi hafif boyun kırışıklıkları ve bantlarının varlığında kullanılmaktadır. Boyun bölgesinde ileri derecede kırışıklık ve sarkıklık olan kişiler ise cerrahi bir yöntem olan yüz ve boyun germe ile tedavi edilebilirler. Bunun yanında üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıkların tedavisinde botoks, bazen dolgu maddeleri enjeksiyonu ile kombine edilerek kullanılabilir.


Aşırı Terleme Tedavisi ve Terleme Tedavisinde Botoks Kullanımı

Kişinin fiziksel aktiviteden bağımsız olarak fazla miktarda terlemesine, aşırı terleme veya "hiperhidroz" adı verilmektedir. Genelde bölgesel olarak ortaya çıkan bu durum en çok koltuk altı, avuç içi, parmaklar ve ayak bölgesini etkilemektedir. Aşırı terleme, günlük hayatı olumsuz yönde etkiler ve dayanılmaz hale gelebilir. Özellikle hijyenik sıkıntılar yaratabilir ve kişiyi psikolojik sorunlara itebilir.

Aşırı terlemenin en etkin ve acısız tedavi yöntemi botulinum toksini enjeksiyonudur. Bilindiği gibi ter bezleri, sinirsel bağlantıları yolu ile etki etmektedir. Toksin, ter bezleri ve uyaran siniri arasındaki kimyasal bağlantıyı geçici şekilde bloke ederek terlemeyi durdurur. Enjeksiyonu takiben 3-4. günlerde etkinlik başlar ve yaklaşık 5-6 ay kadar sürer.


Botoks Etkisinin Başlangıcı ve Sonlanışı

Botulinum toksinin sinir ve kaslar arasındaki elektriksel uyarıyı keserek etki ettiğini bilmekteyiz. İlaç uygulamasını takiben, hangi amaçla uygulanırsa uygulansın, etkinliği 4-5.günlerde başlamakta ve 5-6. aylarda sonlanmaktadır. Tekrarlayan uygulamalarda, etkinlik gücü ve süresinin arttığı da bilinen bir gerçektir.

Botoks Kullanılmaması Gereken Durumlar

Nörolojik hastalığı (kas hastalıkları) bulunan kişilerde botoks tedavisi yapılmamalıdır. Gebe ve emzirme dönemindeki bayanlarda da yan etkisi bulunmamasına rağmen, botoks tedavisi önerilmemektedir.

Botoks Uygulaması Sonrasında Olası Komplikasyonlar (Sorunlar)

Botoks enjeksiyonuna bağlı ciddi yan etki oranı yok denecek kadar azdır. Nadiren üst göz kapağı uygulamalarında "ptozis" adı verilen göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkabilir. Bu durum uygun bir teknik kullanılarak en aza indirilebilir ve tedavi edilebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Botoks Fiyatları - Botoks Bursa Fiyatları

Botoks uygulaması ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Botoks uygulaması keyiflidir...Sonrası hastalarımız için daha da keyifli olur...DEVAMI Botoks uygulaması keyiflidir...Sonrası hastalarımız için daha da keyifli olur...DEVAMI
Maalesef ki biz erkekler de yaşlanıyoruz ve ne mutlu ki botoks var...DEVAMI Maalesef ki biz erkekler de yaşlanıyoruz ve ne mutlu ki botoks var...DEVAMI
Her zaman ameliyatla güzelleşmiyoruz bugün de ameliyatsız güzellik...DEVAMI Her zaman ameliyatla güzelleşmiyoruz bugün de ameliyatsız güzellik...DEVAMI
Botoksu sadece estetik amaçlı kullanmıyoruz. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terleme tedavisinde...DEVAMI Botoksu sadece estetik amaçlı kullanmıyoruz. Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terleme tedavisinde...DEVAMI
Yüzünüzdeki kırışıklıklar ve hacim kaybı sizi rahatsız ediyorsa bir öğlen arası kliniğimize...DEVAMI Yüzünüzdeki kırışıklıklar ve hacim kaybı sizi rahatsız ediyorsa bir öğlen arası kliniğimize...DEVAMI
Kaçıranlar için Olay Gazetesi, Çekirge Eki'nde çıkan...DEVAMI Kaçıranlar için Olay Gazetesi, Çekirge Eki'nde çıkan...DEVAMI
Hareket halinde ortaya çıkan yani mimik kaslarının aktivasyonu ile beliren kırışıklıklarınız varsa...DEVAMI Hareket halinde ortaya çıkan yani mimik kaslarının aktivasyonu ile beliren kırışıklıklarınız varsa...DEVAMI
Hastalarımın sıkça sorduğu sorulardan biri kendilerinin botox mu yoksa dolguya mı ihtiyacı olduğu...DEVAMI Hastalarımın sıkça sorduğu sorulardan biri kendilerinin botox mu yoksa dolguya mı ihtiyacı olduğu...DEVAMI
Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6