PRP Tedavileri

PRP, "Platelet Rich Plasma", (platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma) adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel yöntemlerle ayrıştırma işlemine tabi tutulması ve sonrasında elde edilen az miktardaki "platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma"nın (PRP), aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—.dokularımızda herhangi bir yaralanma oluştuğunda iyileşme reaksiyonunu başlatan hücrelerdir .Plateletler kanın çekirdeksiz ve şekilli elemanlarıdır ve yüksek oranda büyüme faktörü salgılama yeteneği vardır. Yara iyileşmesinde etkisi de yüksek oranda büyüme faktörü barındırmasından ileri gelir. PRP uygulamasının amacı, tedavi bölgesine kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden çok fazladır

PRP Uygulanış Yöntemleri

Ayrıştırılan PRP farklı yöntemler kullanılarak kişilere verilebilir.

 1. Dolgu enjeksiyonu olarak: Hacim sağlama, çizgileri azaltma ve kırışıklık tedavilerinde bu yol benimsenir. Derin akne izleri olanlarda da dolgu enjeksiyonu olarak kullanılır.

 2. Mezoterapi şeklinde ve diğer mezoterapi ilaçları ile kombine edilerek cilt gençleştirme işlemleri için tercih edilebilir.

 3. Maske ve krem olarak uygulanır: Yüz bölgesi lazer uygulamalarından sonra iyileşme süresini kısaltmak amacıyla yapılabilir.

PRP Tedavi Alanları

PRP uygulamalarında kişinin kendi kanı kullanılır, yani "otolog" bir uygulamadır. Bu nedenle alerjik reaksiyon riski yoktur. PRP sadece gençleştirmede değil iyileşmeyen yaralarda, açık yaralarda, eklem ve kıkırdak hastalıklarında ve benzer birçok alanda da kullanılabilir.

 • Yüz gençleştirme tedavilerinde, cilde doğal ve parlak bir görünüm sağlamada
 • Boyun, dekolte ve el bölgesinin yaşlılık belirtilerini gidermede.
 • Saç dökülmesinde tek başına veya saç ekimi-mezoterapi gibi yöntemlerle kombine edilerek
 • Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra iyileşme süresini kısaltmak amaçlı.
 • Plateletlerden açığa çıkan büyüme faktörleri etkisi ile lekel tedavisinde
 • Uzun siren iyileşmeyen yaralarda, deri bütünlüğünün korunmasında
 • Romatizmal hastalıklar, eklem ve tendon hasarlarında.


PRP Uygulama Prosedürü

PRP uygulamalarında, kan alınma aşamasından dolgu, mezoterapi ya da maske hazırlanmasına kadar olan tüm işlemler hekim kontrolü ve gözleminde yapılır. Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp kan alınır, santrifüj cihazında kanın şekilli elemanları ayrılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen ara bir katman oluşur. Tedavide kullanılan katman PRP nin yoğunlaştığı bu bölgedir. Maske uygulamaları da enjeksiyon tipi uygulamalar kadar olmasa da etkili bir yöntemdir. Uygulama yaklaşık 30 dk kadar sürer ve ağrısız bir tedavidir.

Tedavinin tamamlanması ile etkiler fark edilir hale gelir ve uzun süre kalıcı olur. Genelde 3 veya 4 uygulama 2 haftada bir tekrarlanır ve daha sonra aylık seanslar şeklinde uygulamalar devam eder.

PRP Avantajları

 • PRP uygulamalarının olumlu sonuçları uzun sürelidir.
 • Kişinin kendi kanından hazırlanır (otolog). Allerji riski yoktur
 • PRP tedavisi deriyi doğal yollardan yeniden yapılandırır ve canlandırır.
 • Estetik girişimlerin yanında onarım cerrahisinde de etkili bir yöntemdir.
 • İstenilen bölgeye istenilen miktarda uygulama yapma şansı verir.

Son dönemlerde çok düşük fiyatlarla ülkemize Uzakdoğu kökenli PRP kitleri getirildi.Bu kitlerle hazırlanan PRP ürünlerde yeterli miktarda platelet elde edilememektedir.Bu bakımdan PRP tedavisi görmeyi planlayan kişilerin ne tür kit kullanılacağını mutlaka sorması ve öğrenmesi gerekmektedir.

PRP Tedavisi ve Kliniğimizdeki Yenilikler

Kliniğimizde PRP tedavisi , PCI (perkutan kollojen induksiyonu) uygulamaları ile kombine edilerek te uygulanmaktadır. Özellikle sivilce izlerinin tedavisinde ve antiaging tedavilerde fraksiyonel cilt gençleştirme adını verdiğimiz PCI ve PRP kombinasyonu tedavi sonuçlarında gözle görülür biçimde pozitif katkı sağlamıştır.Fraksiyonel cilt gençleştirme cihazları (dermapen, elektronik dermastamp) cilt üzerinde fraksiyonel kolonlar açarak PRP'nin emilimini önemli ölçüde arttırmakta ve tedavi sonuçlarına olumlu yönde etkisi bulunmaktadır.

PRP tedavisi ile kliniğimizde uygulanan diğer bir yöntem ise plazmadan zengin fibrin matrix uygulamalarıdır. Bu uygulamalar klasik dolgu maddelerine alternatif bir tedavi oluşturmakta ve kişinin kendi kanından hazırlanan dolgular olduğundan allerji veya yan etki riski bulunmamaktadır. Özellikle nazolabial oluk, alın bölgesi ve kaz ayağı çizgileri, üst dudak çizgileri ve genel antiaging tedavilerinde dolgu olarak kullanılan bu yenilikçi prosedür klinğimizde de gerçekleştirilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PRP Uygulamaları Fiyatları - PRP Fiyatları Bursa

PRP uygulamaları ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6