Lazerle Yanık, Yara ve Ameliyat İzlerinin Tedavisi

Canlılardaki deri anatomik olarak 2 ayrı tabakadan oluşur. Epidermis adını verdiğimiz üst tabakanın görevi dermis adı verilen alt tabakayı korumaktır. Üst tabaka epidermis, herhangi bir sebeple hasar gördüğünde dermiste yer alan cilt ekleri sayesinde iyileşmektedir. Yani eğer bir yaralanma sadece epidermisi içeriyorsa, yani yüzeysel bir yaralanma ise, iyileşme iz bırakmadan gerçekleşir.

Derin yaralanmalar alt tabakada yer alan ve dermis adını verdiğimiz bölgeyi de hasara uğratır. Ne yazık ki dermis hiçbir zaman epidermis gibi iyileşmez ve süreç genellikle iz bırakarak gerçekleşir.

Görüldüğü gibi herhangi bir yarada iz kalmasını etkileyen ana etken yaranın derinliğidir. Derin yaraların oluşmasında birçok etken mevcuttur. Yanık izleri, sezeryan izleri, trafik kazası, geçirilmiş operasyonlar, jilet izleri bunlardan bazılarıdır. Bu tür derin izlerin tedavisinde ise birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Kişinin cilt yapısı ve genetik özellikleri de iz potansiyelinde önemli bir unsurdur. Özellikle esmerlerde, yağlı ve kalın ciltlerde iz daha fazla olurken açık tenli kişilerde kalıcı izlere daha az rastlanır.


Lazerle Hangi İzlerin Tedavisi Yapılabilir?

Genel anlamda tedavisi yapılabilen izler şu şekildedir:

  • Sezeryan ameliyatına bağlı izler
  • Yanık izleri
  • Eski ameliyat izleri
  • Trafik kazasına bağlı izler
  • Yüz bölgesi kesi, travma ve yaralanmaları
  • Hipertrofik skar ve keloid

Lazer Genesis Uygulamaları

Lazer genesis cilt üzerinde yara oluşturmadan deri altında yer alan kollojen ve elastin lifleri yeniden yapılandırmada kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Özellikle yüz bölgesinde yer alan yara izlerinin tedavisinde ilk tercih edilen yöntemdir. İyileşme süresi gerektirmemesi, yaz-kış uygulanabiliyor olması, uygulamanın ağrısız olması yöntemin en önemli avantajlarıdır. Yaranın erken döneminde uygulandığında yaraya ait kızarıkları da hızlı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Özellikle sezeryan izleri tedavisinde etkili bir yöntemdir. Hipertrofik skar veya keloid adı verilen yara izlerinin tedavisinde de etkili bir yöntemdir.

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde tünel açarak derin dokulara penetre olması nedeniyle, cildin derin katmanlarını da tedavi edebilmektedir. Fraksiyonel lazer deriden kabarık izleri deri seviyesine indirilebilir vr iz görünümünü azaltarak etki eder. Bu esnada yaraya ait kızarıklıklar da azalır ve izler daha kabul edilebilir hale gelir.

Lazerle Yanık ve Yara İzi Tedavilerinde Kaç Seans Uygulama Gerekir?

Lazerle iz tedavileri minimum 4-6 arası seans gerektirir. Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Lazerle iz tedavisinde başarı oranları mevcut izin durumuna ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişir. Tedavide izlerde sayıca bir azalma olmayacak ancak izin görünürlüğü ve belirginliği azalacaktır. Deriden kabarık izler deri seviyesine inecek, iz solacak, yumuşayacak ve kabul edilebilir bir hale gelecektir.

yasal uyarı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Lazerle Yanık Yara ve Ameliyat İz Tedavisi Ücretleri

Lazerle yanık, yara ve ameliyat izlerinin tedavileri ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6