Lazerle Cilt ve Doğum Çatlaklarının Tedavisi

Cilt çatlakları, cilt altında yer alan, kollojen ve elastin adı verilen protein yapıdaki liflerin deforme olması sonucu ortaya çıkar. Liflerin görevi cilt altı dokularda destek yapı ve çatı oluşturarak deri bölgesi bütünlüğünün korunmasıdır. Kollojen ve elastin liflerin esneme ve gerilme kapasiteleri vardır ve bu kapasitenin üzerinde yük bindirilmesi durumunda liflerde yırtılmalar oluşur. Yırtılan bu lifleri biz deri üzerinde cilt çatlağı olarak fark ederiz. Tıbbi literatürde bu çatlaklar “stria” olarak adlandırılır.

Kimler Risk Altındadır?

Cilt çatlakları deri altında yer alan liflerin yırtılması sonucu oluştuğundan, cildin esneme ve gerilme kapasitesini aşan her durum cilt çatlaklarına neden olabilir. Hamilelikte , aşırı ve hızlı kilo alıp veren kişilerde, vücut geliştirme sporu ile uğraşanlarda , ergenlik sürecinde ve hormon tedavisi görenlerde deri esneme kapasitesini zorlamakta ve cilt çatlakları oluşmaktadır. Yaygın olarak karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkar. Kadınlarda daha sıktır. Kadınların büyük bir çoğunluğunda hamilelikleri sırasında bir miktar deri çatlağı oluşmaktadır.

Cilt Çatlaklarının Görünümü

Cilt çatlakları ilk oluşmaya başladığından genellikle pembe veya mavi-ergüvan rengindedir. Bunun nedeni derinin esneme kapasitesini aşması ile mikro kanamaların ortaya çıkmasıdır. Kanama odakları iyileşmeye başladıkça çatlakların rengi de değişime uğrar ve beyaz-gri bir görünüm kazanır. Çatlaklardaki renk değişimleri ve oluşum aşamaları tedavi protokollerimizi belirlemekte ve kişiye özel tedavi planlamasına yardımcı olmaktadır.

Cilt Çatlaklarının Tedavisi

Cilt çatlaklarının en bilimsel ve etkin tedavi yöntemi lazerledir. Lazerli tedaviler kliniğimizde kişiye özel planlanır. Deri yapısı, çatlağın rengi, çatlağın boyutları ve çatlağın yaşı tedavi programında önem taşır. Bu amaçla klinğimizde 3 ayrı lazer teknolojisi kullanılmaktadır:

1) Lazer Genesis Uygulaması

Erken ve geç dönem cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılan yeni bir yöntemdir. Lazer Genesis erken dönemde çatlakların rengini açmada, geç dönemde ise kollojen oluşumunu hızlandırarak cilt toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Lazer Genesis’in en önemli avantajı cilt üzerinde yara oluşturmadan uygulanabiliyor olması ve yaz-kış ayrımı olmadan yapılabilmesidir. Uygulamalarda ağrı hissi yaşanmaz. Kliniğimizde lazer genesis uygulamaları seanslar halinde yapılmaktadır.

2) Fraksiyonel/Profraksiyonel Lazer ile Cilt Çatlaklarının Tedavisi

Bu sistemler cildin hem üst (epidermis) hem de alt tabakasına (dermis) etki eder. Fraksiyonel lazerler cilt üzerinde mikro kolonlar açar fakat arada sağlam dokular bıraktığından iyileşme süresi çok hızlıdır Cilt altı bölgeye ve dermise inen ışınlar mikroskopik yaralar oluşturur ve bu alanlarda doku iyileşmesi sağlanırken kollojen ve elastin liflerde de iyileşme sağlanır.Dolayısı ile deri bölgesi yenilenirken cilt altı dokuları da tedavi ederek çatlakları azaltır.

3) Nd:YAg Lazer ile Cilt Çatlaklarının Tedavisi

Cilt çatlakları erken dönemde pemde ve mavi-ergüvan rengindedir. Bunun sebebi yukarıda açıkladığım gibi liflerin yırtılma sürecinde yaşanan mikro kanamalardır. Nd:Yag lazerler erken dönemde uygulandığında çatlaklardaki bu rengi ortadan kaldırma yeteneğine sahiptir. Bu bakımdan Nd:Yag lazer cilt çatlaklarında erken dönemde çatlakların rengini açmak için etkili bir yöntemdir.


Lazer Uygulamalarına Yardımcı Yöntemler

PRP ve mezoterapi, cilt çatlaklarının tedavisinde lazer uygulamalarına yardımcı yöntemlerdir.

PRP, “Platelet Rich Plasma”, (platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma) adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel yöntemlerle ayrıştırması, işleme tabi tutulması ve sonrasında elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın (PRP), aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. PRP uygulaması cilt altında kollojen üretiminde pozitif katkı sağlar.

Mezoderm tabakası, deri altı ve yağ dokusundan köken almaktadır. Mezoterapi, mezoderm tabakasına, vitaminlerin, minerallerin ve buna benzer çeşitli ilaçların küçük iğneler vasıtası ile verilmesi yöntemidir. Bölgesel bir uygulamadır ve deri altına verilen ilaçların uygulandığı bölgede bazı sorunları yok etmesi prensibine dayanmaktadır.

yasal uyarı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Lazerle Cilt Çatlakları Tedavisi Fiyatları - Bursa Cilt Çatlak Tedavisi Fiyatları

Lazerle cilt çatlaklarının tedavisi ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6