Lazerle Akne - Sivilce İzlerinin Tedavisi

Akneler gerek akut dönem adını verdiğimiz oluşum aşamasında, gerekse de sonrasında bıraktığı izler ile en sık karşılaşılan cilt problemlerinin başında gelir Akne izleri çoğu zaman orta veya derin deri katmanlarına kadar ilerler.

Akne izlerinin tedavisinde günümüzde birçok yöntem kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemler gerek teknolojik açıdan gerekse de etkileri bakımından birbirinden bazı farklılıklar gösterir. Kliniğimizde akne izlerinin tedavisinde lazer yöntemleri kullanılmaktadır ve orta-derin izlerin tedavisi de başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Tedaviler hastalarımızın cilt yapısına, sivilce izlerinin derinliğine, aktif akne olup olmamasına bağlı olarak değişmekte ve kişiye özel planlama ve lazer teknolojileri seçilmektedir.

Akne (Sivilce) İzlerini Tedavide Kullandığımız Lazerler

1) Ablatif Lazerler (Lazerle Soyma İşlemi):

Kliniğimizde ablatif lazer olarak Er:Yag lazeri kullanılmaktadır. CO2 lazerlerine göre en büyük avantajı ısı hasarı oluşturmadan peeling işlem yapabilmesidir. Bu sayede iyileşme süreleri kısalmakta ve pürüzsüz, canlı, doğal ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmak mümkün olmaktadır.

Mikro lazer peel, derinin üst tabakasının yani epidermisin kontrollü bir şekilde soyulmasını, yaşlanmış, hasarlanmış deri yüzeyinin yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakılmasını sağlayarak yüzeysel-orta derinlikteki akne izlerini tedavi eder. MLP sistemi ile derin akne izlerini yok eden derin soyma işlemi yapılabilir.

Ablatif lazerlerin kimyasal peeling uygulamalarından en önemli farkı; kısa iyileşme süreleri, yan etki riskinin düşük olması, tüm yüz bölgesine kontrollü olarak uygulanabilmesi ve çok daha dramatik sonuçların alınabilmesidir.

2) Non-ablatif Lazerler (Cilt Soyma İşlemi Yapmayan Lazer):

Bu yöntemde kullanılan lazerler üst deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını ısıtarak etki etmektedir. Lazer ışığı ciltteki kollajenin yeniden yapılanmasını sağlar ve derinin gücünü arttırarak sivilce (akne) izlerini azaltır. Genellikle yüzeysel veya yumuşak geçişli akne izlerinin tedavisinde kullanılan lazerlerdir.

Kliniğimizde non-ablatif lazer uygulamaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Lazer Genesis
  • Q swithed Nd:Yag
  • Long pulse Nd:Yag lazerleri ile yapılmaktadır.

Lazer Genesis uygulaması lazer teknolojilerinde son dönem yeniliklerden biridir. Sivilceler aktif halde iken de uygulanabilmekte, bu sayede ciltteki yağ salgısını azaltmakta ve sivilce oluşumunu engellemektedir. Bir diğer özelliği ise renk açma işleminde kullanılabiliyor olmasıdır. Bu sayede aktif akne tedavisinde akneden kaynaklanan kırmızımsı görüntüler de giderilebilmektedir.

Lazer genesis sivilce izlerinin tedavisinde de oldukça etkili bir yöntemdir. Yaz-kış ayrımı olmaksızın kullanılabilir. Deride soyma işlemi yapmadığından iyileşme süresi gerektirmez ve uygulamalarda ağrı hissi yaşanmaz.

3) Fraksiyonel Lazerler:

Fraksiyonel lazer uygulamasının diğer cilt soyma işlemlerinden en büyük farkı cilt üzerinde çok ince ama derinlemesine tedavi yapabilen mikrotüneller yaratabilme kapasitesidir. Açılan tüneller arasında sağlam ve hasar görmemiş dokular bulunur. Bu sayede iyileşme süresi klasik soyma işlemlerine göre daha hızlı gerçekleşir. İyileşme süreci sırasında yeniden yoğun kollojen doku oluşumu tetiklenmekte, bu da cildin gerginleşmesini ve elastikiyetinin artmasını sağlamaktadır. Fraksiyonel tedaviler hastanın cilt yapısı, ihtiyaçları ve beklentileri çerçevesinde kişiye özel olarak planlanır.

Akne (Sivilce) İzlerinin Tedavisinde Kullanılan Diğer Yöntemler:

Dermabrazyon:

Özel bir motora bağlı olarak çalışan ve çeşitli elmas uçlar ile derinin mekanik olarak soyulması işlemidir. Dermabrazyonda yapılan soyma işlemi derin bir soymadır ve derinin üst tabakasının (epidermis) tamamı, alt tabakasının (dermis) ise bir kısmı mekanik olarak soyulmaktadır.

Dermabrazyon lazer teknolojilerinin gelişmesi ile popülerliğini yitirmiş bir teknolojidir. İyileşme süresinin çok uzun olması, kontrollü bir işlem olmaması ve yan etkileri nedeniyle kullanım alanları daralmıştır.

Kimyasal Peeling:

İlaçlar ile cilt soyma işlemidir. Derin dokulara kadar soyma işlemi yapılabilir. Kimyasal peeling yöntemi günümüzde günlük bakımlarda ve yüzeysel soyma işlemlerinde kullanılmakta ve derin soyma işlemlerinde kullanım sıklığı azalan bir yöntem durumundadır. İyileşme dönemi lazerlere göre daha uzundur.

Yardımcı Yöntemler:

Akne izlerinin tedavisinde yardımcı yöntemler seyrek olsa da kullanılmaktadır. Bu yöntemler dolgu maddeleri veya yağ enjeksiyonları ile akne çukurlarının doldurulması, PRP ve mezoterapi uygulamaları ile derinin yenilenme kapasitesini arttırma işlemleridir.

yasal uyarı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Lazerle Akne İzlerinin Tedavi Ücretleri - Lazerle Sivilce İzlerinin Tedavi Fiyatları

Lazerle akne ve sivilce izlerinin tedavisi ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6