Estetik Karın Germe

Karın germe (abdominoplasti) sonuçları bakımından, hastaların memnuniyet derecesinin yüksek olduğu bir estetik cerrahi operasyon grubudur. Bu tabiri kullanmamın sebebi ise tüm hastalara aynı tip ameliyat yerine her hastaya özel bir tekniğin uygulanma zorunluluğunun ortaya çıkmış olmasıdır. Basit anlamda göbek deliğinin yerini değiştiren (klasik karın germe) ve değiştirmeyen (mini karın germe) olarak iki gruba ayrılsa da vakumla yağ emme (liposuction), karın kaslarının sıkılaştırılması, bel ve kasık bölgesinin gençleştirilmesi ve daha birçok modifikasyonun eklenebileceği bir operasyon grubunu oluşturur. Ne tür bir ameliyatın yapılacağı ise ancak titiz bir muayene ile belirlenir. Karın germe ameliyatı ihtiyacı genelde hamilelik süreci sonrası ortaya çıksa da, aşırı ve hızlı kilo alıp veren kişilerde de karın bölgesinde benzer görünüm ortaya çıkar.

Karın Germe Video İzle:

Doğumdan sonra karın neden sarkar? Karın germe operasyonu nasıl yapılır? Karın germe için uygun aday kimdir? Mini karın germe nedir?


Hamilelik ve Doğum Sonrasında Karın Deformasyonu Neden Oluşur?

Hamilelik süreci sonunda görülen deformasyon birazdan anlatacağım birbirine bağlı üç ayrı durum sonrası ortaya çıkar; Karın kaslarında gevşeme, karın cildinde oluşan deri çatlakları ve hamilelik süreci boyunca alınan kiloların bir daha verilememesi. Gelin bu üç duruma birlikte değerlendirelim.

Hamilelik süresi boyunca karın kasları bebeğe yer açmak için orta hattan kenarlara doğru çekilir. Karın cildi de hacimsel olarak sürekli büyür. Buraya kadar her şey normaldir ancak doğum sonrasında anne, bir taraftan aileye katılan bebeğin sevincini yaşarken diğer taraftan da bugüne kadar alışık olmadığı fiziksel deformasyonlarla yüzleşmeye başlar. Artık karın bölgesinin görüntüsü hamilelik öncesi gibi değildir. Kenar bölgelere kayan karın kasları eski yerlerine dönemezler ve bu, bel ve karın bölgesinde çap artışına ve göbek ile karın bölgesinin şişkin görünmesine yol açar. Çünkü karın kaslarımız artık eski gücü ve elastikiyetinden uzaklaşmıştır.

Doğumla birlikte aşırı gergin olan karın cildi de doğum sonrası yeni duruma adapte olmakta zorlanır. Bunun sonucunda, karın derisinde çatlaklar görülür. Son olarak ta hamilelik süresince birçok annenin aldığı kiloları geri verememesi basen, karın ve bel bölgesinde yağ toplanmasına sebep olur.


Karın Germe Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Sigara kullanan kişilerde ameliyat sonrası cilt ve yağ dokusunda beslenme sorunları ortaya çıktığı artık aşikar. Bu nedenle ben hastalarıma ameliyattan en az iki hafta önce sigaranın bırakılması ve ameliyat sonrası da en az iki hafta sigara içilmemesi gerektiğini anlatıyorum. Ameliyattan en az 10 gün önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların da kesilmesi gerekir. Ameliyat ihtiyacı, hamilelik süreci sonrası ortaya çıkmışsa annelerin doğum sonrası 1 yıl kadar beklemesi gerekiyor. Bu dönemde fiziksel aktivite ve diyetle kilo vermek de mümkün. Ameliyat, bir sonraki hamileliği etkilemiyor fakat ameliyat sonrası tekrar hamile kalınması durumunda, karında benzer değişikliklerin görülebileceği de unutulmamalı.

Ameliyat ihtiyacımız eğer kilo alıp verme sonucu ortaya çıkmışsa, en ideal zaman maksimum kilonun verildiği zamandır, tabi bir daha kilo almamak şartıyla! Burada önemli bir diğer nokta da kilo verilmesi sonrası cilt sarkması sadece karında değil diğer bölgelerde de ortaya çıkmaktadır (özellikle kolun arka bölgesi ve bacak iç yüzleri). Bu durumda aynı seansta karın germe ameliyatının yanında kol sarkması ameliyatı veya bacak germe ameliyatlarını da yapmak mümkün olmaktadır.

Ameliyat Teknikleri

Karın germe ameliyatı göbek yerini değiştiren (klasik abdominoplasti) ve değiştirmeyen (mini-abdominoplasti) ameliyatlar olarak iki ayrı grupta incelenir. Son dönemlerde bu ameliyatlara ek olarak çeşitli modifikasyonlar da eklendi. Bu modifikasyonlar sayesinde biraz önce bahsettiğim karın kaslarının sıkılaştırılması ve daha ince bir bele sahip olmak, germe işlemi ile karın derisi çatlaklarından kurtulmak ve vakumla yağ emme işleminin gerekli olduğu durumlarda kullanılması ile genel vücut konturünü düzeltmek mümkün olmaktadır. Ameliyat ortalama 2-3 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası genelde bir, bazen iki gün hastanede kalmayı gerektirir. Ameliyat bölgesindeki sıvıyı boşaltmak amacıyla cilt altına yerleştirilen dren adını verdiğimiz vakumlar da iki veya üç gün sonra alınır. Drenlerin alınması ağrısız bir işlemdir.


Liposuction ve Karın Germe (Lazer Lipoliz)

Günümüzde karın germe ameliyatlarında yardımcı yöntem olarak liposuction sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle bel bölgesinin inceltilmesi ve üst karın bölgesi fazlalıklarına liposuction uygulanarak karın germe ameliyatı sonuçları çok daha tatmin edici hale gelmektedir.

Cilt sıkılaşması istenildiği durumlarda lazer liposuction veya lazer lipoliz yöntemleri de karın germe ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir.


Karın Germe ile Birlikte Kombine Tedavi Olarak Liposuction Uygulaması Video İzle:


Cilt Çatlakları Tedavisi Video İzle:

Karın germe operasyonu sonrasında cilt çatlaklarından kurtulmak mümkün müdür? Cerrahi yöntem dışında cilt çatlakları için hangi tedaviler mevcuttur? Cilt çatlaklarının kesin tedavisi mümkün müdür?

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Plastik cerrahlara en sık sorulan sorulardan biridir. Şöyle açıklayım; plastik cerrahi ameliyatları iz bırakmayan ameliyatlar değildir. İyi haber ise, bu izlerin, ustaca görünmeyen bölgelere kaydırılması ile dışarıdan bakan birinin ameliyatı anlamamasını sağlamaktır. Karın germe ameliyatı sonrasında da sezeryan izine benzer bir izden bahsetmek mümkün fakat bu iç çamaşırı veya bikinin altında kaldığından, yani dışarından görünmediğinden sorun yaratmaz.

Komplikasyonlar (Olası Sorunlar)

Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatı sonrasında da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Enfeksiyon ve kanama bunlardan başlıcaları. Cilt ve yağ dokusunda oluşabilecek beslenme problemlerine de hazırlıklı olmak gerekir. Uygun teknik ve ameliyathane şartları ile sorunları en aza indirmek ise mümkün.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün yatak istirahati ve belirli aralıklarla pansumanın yenilenmesi gerekir. İlk iki hafta korse takılması komplikasyon oranını düşürmektedir. Kendiliğinden emilen dikişleri kullandığımdan dikiş alma gereksinimi ortaya çıkmıyor. İşe dönme ve fiziksel aktivite için ise iki hafta beklemek gerekir. Ameliyat izleri ilk 3-6 ay boyunca deriden kabarık ve kırmızı renkte olur fakat 1 yılın sonunda ideal izleri yakalamak mümkün.


Estetik Karın Germe Ameliyatı Püf Noktaları

Memnuniyet:

Estetik cerrahi ameliyatlarından sonra hasta memnuniyetinin yüksek olduğu ameliyatlar arasında gösterilir.

Karın Germe için uygun aday:

Hamilelik süreci veya kilo alıp verme sonrası karın bölgesi deformasyonları olan kişiler.

Karın Germe ameliyatı öncesi:

Ameliyat öncesi sigarayı bırakmak gerekir ve kan sulandırıcı ilaçların belirli bir dönem alınmaması önerilir.

Teknik:

Yeni yöntemlerle karın kaslarının sıkılaştırılması, vakumla yağ emme ve basenlere müdahale etmek mümkün.

Ameliyat İzleri:

Bikini altında kaldığından dışarıdan belli olmaz.

Ameliyat Sonrası:

İlk haftalar fiziksel aktivitede kısıtlamaya gidilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Karın Germe Yorumları - Bursa Karın Germe Yorumları

man icon3Handan K. soruyor:
Doktor bey iyi günler, ben 3 doğum yaptım ve göbeğimde yoğun çatlak ve sarkma oldu. Bu durumun tedavisi var mıdır?

----------------------------------------
drtufan_iconOp. Dr. Ali Tufan Soydan cevaplıyor:
Evet var. Karın germe ameliyatı tam da bu nedenle yaptığımız bir cerrahi işlemdir. Karın germe ameliyatı da kendi içinde bölümlere ayrılır; mini karın germe, genişletilmiş mini karın germe ve tam karın germe. Burada önemli olan titiz bir muayene ile ne tür bir karın germe ameliyatına ihtiyacınız olduğunu belirlemektir.

Karın Germe Fiyatları - Bursa Karın Germe Fiyatları

Karın germe ameliyatında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6