Genital Estetik Cinsel Estetik

Genital estetik işlemleri sayısı son yıllarda ülkemizde de hızla artmaya başladı. Burada en büyük etken, bir dönem tabu olarak görülen veya tedavisinin olamayacağı düşünülen işlemlerin cerrahi olarak tedavi edilebilir olduğunun bilinmesi ve yaygınlaşmasıdır.

Kadınlarda genital estetik işlemleri aslında sadece görünüm amacıyla değil, bazen de fonksiyonel sebeplerle yapılmaktadır. Estetik görünüm amacıyla yapılan işlemlerde ana prensip kadının kendi cinsel organlarında ortaya çıkan doğumsal veya sonradan oluşmuş deformasyonların düzeltilmesiyle kişinin özgüvenine kavuşmasını sağlamaktır.


Kadın Genital Organlarını Tanıyalım

Toplumumuzda cinsellik bir tabu olarak görülmekte ve bireyler kendi cinsel organlarını dahi yeterince tanımamaktadır. Bu bakımdan genital bölge estetiğinde öncelikle hangi bölgelere işlem yapılabildiğine ve bunların neticesinde ne gibi bir sonuçlar elde edildiğini şu şekilde açıklayabiliriz.

Vajinoplasti - Vajina Daraltma - Vajina Sıkılaştırma:

Vajina, vajina ağzı ile başlayıp rahim ağzına kadar uzanan içi boş ve mukoza ile kaplı silindirik bir yapıdır. Oldukça yüksek bir esneme kapasitesine sahiptir. Normal doğumun vajinadan olduğu düşünülürse esneme kapasitesi hakkında fikir oluşturulabilir. Doğum esnasında bu esneme kapasitesi ile birlikte bazen vajinal dokuda yırtılmalar ve deformasyonlar ortaya çıkar. Bu esneme ve bazen yırtıklar sonucu vajina eski yapısına dönmekte zorlanır ve vajina genişler. Kadınlar cinsel birleşmeden keyif almamaya başlar çünkü his oldukça azalmıştır.

Vajinoplasti operasyonu, vajinanın tekrar sıkılaştırılması ve daraltılması amacıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Aslında yapılan operasyon bir estetik ameliyat değil (vajen zaten ancak muayene ile görülebilir) fonksiyonel bir işlemdir. Amaç vajinanın tekrar sıkılaştırılması ve daraltılması ile kadının cinsel hayatına sağlıklı bir şekilde kavuşabilmesidir.

Perineoplasti:

Doğum sadace vajinayı değil vajen girişini de deforme eder. Vajen girişinin deforme olması cerrahi ile düzeltebilen bir durumdur. Perineoplasti, vajinoplasti operasyonu ile birlikte sıklıkla gerçekleştirilen bir operasyondur. Vajinoplasti, vajinal kanalın daraltılması, perineoplasti ise vajen girişinin daraltılması işlemidir.

Labioplasti:

Kadın dış genital organlarından biri de labiumlardır. Labiumlar küçük(iç) ve büyük dudaklar(dış) olarak ikiye ayrılır. Küçük dukaklar (labia minora) vajen girişinde bulunan ve renk, büyüklük ve şekli oldukça değişken olan bir organdır. Küçük veya iç dudaklarla ilgili kadınlarda ortaya çıkan en büyük sıkıntı şekil ve büyüklük ile ilgilidir. Buna labium hipertrofisi adını veriyoruz. Küçük dudakların çok büyük olması genellikle kozmetik bir sorundur ve kadınlarda psikolojik stresi beraberinde getirir. Bazı durumlarda labial doku o kadar büyük olur ki, kişilerin iç çamaşırından dahi dışarı çıkmaya ve sıkışmaya başlar. İşte büyük iç dudakların küçültülmesi ve tekrar şekillendirilmesi amacıyla yapılan işlemlere labioplasti adını vermekteyiz.

Labium minoranın dışında bulunan ve bu bölgeyi koruyan ana dokuya da dış dudaklar veya labium majus adını veriyoruz. Labium majuslar ile ilgili şikayetler ise değişkenlik gösterir. Dış dudaklar bazen çok iri olabilir. Bu durumda bu bölgeyi küçültme işlemi gerçekleştiriyoruz. Bazen de elastikiyetini kaybedip sönmüş gibi görünebilir. Bu durumda da kişiden alınan yağlar ile bu bölge yağ dokusu ile doldurulur.

Kliteroplasti:

Klitoris, iç dudakların üzerinde bulunan ve kadınlarda erojen duyunun ve his dokusunun en yoğun olarak bulunduğu erektil bir organdır. Kliteroplasti işlemi gerek kozmetik görünüm açısından gerekse de kadın cinsel fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla yapılan bir işlemdir Bazen klitorisi örten doku aşırı gelişmiş olabilir ve kadınlarda kliteral uyarı ortaya çıkmaz. Kliteral uyarı ve erojen hissi arttırmaya yönelik yapılan bu işleme kliteroplasti adını veriyoruz.

Liposuction ve Germe - Askılama işlemleri:

Kadın genital organlarıının üstünde yer alan ve tüylerle kaplı alana mons adını veriyoruz.Mons bölgesi yağ yastıkçıkları ile doludur ve bölgeye özgü görüntüsünü sağlar. Bazı kadınlarda mons bölgesinde yağ yastıkçıkları çok gelişmiştir ve mons bölgesine çok iri bir görüntü verir. Mons bölgesinde yağ oranını azaltmak amacıyla liposuction işlemi yapılabilir. Mons bölgesinin esnekliğini kaybetmesi ve sarkması durumunda ise askılama işlemi yapılabilir Mons askılama veya germe, karın germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Görüldüğü gibi genital bölgeye yapılan cerrahi işlemler aslında diğer vücut bölgelerine yapılan işlemlere benzerlik göstermektedir. Nasıl ki çok iri bir meye sahip kadınlarda meme küçültme ameliyatı yaparak hem fonksiyonel hem de estetik bir görünüme sahip olmak mümkünse, genital bölgede ortaya çıkan deformasyonlarda da yapılan cerrahi uygulamalar ile estetik ve fonksiyonel kazançlar sağlanabilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bursa Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik uygulamalarında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6