Yüz ve Boyun Germe

Estetik ve Plastik Cerrahide yüz bölgesi üç ana bölümde incelenir:

1) Üst Yüz Bölgesi

Alın saçlı derisinden burun köküne uzanan bölge. Alın ve kaşlar bu bölgenin ana unsurlarını oluşturur.

2) Orta Yüz Bölgesi

Burun kökü- ağız kenarlarına uzanan bölge. Göz kapakları ve yanak bu bölümde incelenir.

3) Alt Yüz Bölgesi

Ağız kenarlarından başlar ve tüm boyun bölgesini içine alır.

"Facelift" veya "ritidektomi" de denilen klasik yüz germe ameliyatı orta ve alt yüz bölgesinde ortaya çıkan yaşlılık belirtilerini gidermek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Dolayısı ile ağız çevresi ve yanak-burun bölgesinde ortaya çıkan derin kırışıklıklar, yanak kırışıklıkları, boyun bölgesi kırışıklık ve sarkmaları ile gıdı bölgesi yağ toplanmaları için uygun bir yöntem konumundadır. Buna rağmen yanak kaldırma (orta yüz germe), alın ve şakak germe, kaş kaldırma, göz kapağı ameliyatı, yağ enjeksiyonu, botox, mikro lazer peeling veya fraksiyonel lazer ile yüz gençleştirme uygulamalar ve dolgu gibi yöntemler klasik yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Bu sayede ameliyata küçük eklemeler yapılarak tüm yüz bölgesine müdahale etmek ve gençleştirmek mümkün olmaktadır. Yeni bir yöntem olan mini yüz germe (minifacelift), boyun bölgesi dışında kalan bölgelerin kırışıkların tedavisinde kullanılan ve son derece etkili bir ameliyat tekniğidir.

Klasik yüz germe ameliyatı genellikle 50 yaş ve sonrası için yapılan bir ameliyattır. Bu dönemde özellikle boyun bölgesi kırışıklık ve sarkmaları önemli derecede artmakta ve yanak bölgesinde sarkmalar belirgin olmaktadır.


Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz ve boyun bölgesi kırışıklıklarından şikayetçi iseniz, bir plastik cerraha başvurmak iyi bir başlangıç noktası oluşturur. Cerrahınız ile yapacağınız ilk görüşme son derece önem arz etmektedir. Bu görüşmede, ayrıntılı ve titiz bir muayene yapılır ve size uygun olan ameliyat tekniği hakkında bilgi sahibi olabilir, ameliyatın sonuçlarını çok daha etkili kılabilecek küçük eklemeler hakkında da fikir alış verişinde bulunabilirsiniz. Yüz bölgesi kanamalı bir doku olduğundan ameliyattan en az 10 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kesilmiş olması gerekir. Ameliyat sonuçlarını kötü etkileyeceğinden sigaranın da 2 hafta öncesinden itibaren içilmemesi gerekir.


Yüz Germe Ameliyatı Teknikleri

Ameliyat hastane koşullarında ve anestezi uzmanının eşliğinde yapılmalıdır. Ortalama 3 saat kadar sürmekle beraber ek işlemlerin yapılması durumunda süre uzar. Bu durumda genel anestezi tercih edilen anestezi türü olur. Küçük değişikliklerin yapılacağı hastalarda lokal anestezi ve sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) da kullanılabilir

Yüz germe ameliyatında kesiler kulak önünden başlar, kulak içinden ve arkasından geçerek ense bölgesindeki saçlı deride noktalanır. Yüz germe ameliyatı sadece derinin gerdirilip fazla gelen kısımlarının atıldığı bir ameliyat değildir. Günümüzde kabul edilen görüş, yüz bölgesinin sarkmış ve gevşemiş dokularının ve bağlarının orijinal yerlerine asmak, bunun sonucunda oluşan deri fazlalığını almak gerekmektedir. Bu sayede çok daha doğal ve kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Yüz germe ameliyatında amaç, gerdirilmiş bir yüz değil, gençleştirilmiş ve doğal bir yüz görünümü yakalamak olmalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Olası Komplikasyonlar (Sorunlar)

Ameliyat sonrası ağrı sık görülen bir durum değildir. Yüz bölgesi çok iyi beslendiğinden enfeksiyon gelişme ihtimali de çok düşüktür. Ameliyata bağlı şişlik, morarma, gerginlik ve uyuşukluk hissi normal kabul edilir ve 5-7 gün içinde kendiliğinden geçer. Kan birikmesini önlemek amacıyla ameliyat alanına konulan drenler 2-3 gün sonra alınır. Pansuman ve sargılar, gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde yapılır ve 2-3 gün sonra tamamen alınır. Eriyen dikişler kullanılmamış ise 5-7 gün sonra alınabilir. Dikişlerin alınması ağrısız bir işlemdir. Kalıcı sinir hasarı ve ciddi kanama riski beklenmedik bir durum olup yeni teknikler ile bu riskleri en aza indirmek mümkündür. Özellikle yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerin ameliyat öncesi tansiyonlarını kontrol ettirmelerinde büyük fayda vardır.

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı Püf Noktala

Yüz Germe İçin Uygun Adaylar:
Özellikle boyun ve yüz alt bölgesinde ortaya çıkan sarkma ve kırışıkları olan hastalar ile yanaklarında sarkma ve gıdı bölgesinde yağ toplanması olan hastalar.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Ameliyat İzleri:
Ameliyata ait kesiler kulak önü, arkası ve ense saçlı derisinden yapıldığından fark edilebilir iz kalmaz

Etkinlik:
Bu ameliyattan sonra 10-15 yaş birden gençleşmek mümkün. Hastaların psikolojik olarak bu duruma hazır olması gerekir.

Ek İşlemler:
İhtiyaç duyulduğu takdirde ameliyata küçük eklemeler yapılabilir. İlk muayenede yapılacak işlemler ayrıntılı bir şekilde konuşulmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları - Boyun Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe ve boyun germe ameliyatlarında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6