Kulak Estetiği - Kepçe Kulak

Kepçe kulak, kulağın baş bölgesiyle yaptığı açının artmış olmasına veya kulağın üst tarafında olması gereken bazı kıvrım ve yapıların tam olarak oluşamaması anlamına gelmektedir. Toplumumuzda ise kepçe kulak; olması gerekenden daha büyük kulağa sahip olan kişiler için kullanılmakta ve yanlış anlaşılmaktadır. Biraz önce ifade etiğim gibi kepçe kulak deformitesindeki asıl sorun kulağın yapısal olarak büyük olması değildir. Gerçek anlamda büyük kulak (macrotia) kepçe kulaktan farklı bir deformasyondur ve ameliyat teknikleri açısından ciddi farklar bulunmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı, dünyada çocukluk çağında yapılan en sık estetik cerrahi ameliyatı özelliğini taşımaktadır. Bunun nedeni kulak gelişiminin okul öncesi çağda % 90 oranında tamamlanmasıdır. Bir başka anlamda kulaklarımızın büyüklüğü 7 yaşından sonra neredeyse sabit kalmaktadır. Dolayısı ile bu yaşlarda yapılan ameliyatlar kulak gelişimi üzerine negatif etki de yaratmamaktadır.

Çocukluk çağı, hepimizin bildiği gibi karşıdaki kişinin fiziksel özellikleri ile en çok ilgilenilen ve yüzüne vurulan bir dönemdir. Kepçe kulağa sahip çocuklar da bu durumdan yoğun şekilde etkilenmekte ve psikolojik travmaya maruz kalmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Dünyada kabul edilen görüş kepçe kulak onarımının okul öncesi çağda tamamlanması gerektiğidir Dolayısı ile bu ameliyat için tavsiye edilen yaş aralığı 5 ila 7 arası olmaktadır. Bu yaşlarda kulak anatomik olarak gelişimini tamamlamakta ve çocuğun okulda maruz kalabileceği psikolojik travma önlenmiş olmaktadır. Bütün bunların yanında kepçe kulak ameliyatı her yaş döneminde uygulanılan bir ameliyat özelliğini de korumaktadır.


Kepçe Kulak Ameliyat Teknikleri

Kepçe kulak ameliyatları, kulak tam arka noktasından yapılan bir kesi ile yapılmakta ve ameliyat sonrası fark edilebilen bir iz bırakmamaktadır. Deformasyonun derecesine göre kıkırdak şekillendirilmesi yapılmakta ve kulak memesine de müdahale etmek mümkün olmaktadır. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilirken erişkin dönemde lokal anestezi uygun bir yöntem olmaktadır. Ameliyat, 1-1,5 saat kadar sürmektedir.


Kepçe Kulak Operasyonu Sonuçları Kalıcı mıdır?

Kepçe kulak ameliyatlarından sonra kulak şekli kalıcı olmaktadır ve eski haline dönmesi mümkün görünmemektedir. Çünkü bu ameliyatta kulak kıkırdağında da şekillendirme yapılmaktadır.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Son dönemlerde sorulan sorulardan biri. Aslında ip ve askılama yöntemi ile yapılan ameliyatlar uzun dönemden bu yana uygulanmakta idi fakat beraberinde pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Örneğin ip ve askılama yöntemi ile kulak üst yarısında bulunması gereken doğal kıvrımlar oluşturulamaz, kıkırdak şekillendirilemez ve kulak memesine müdahale edilemez. Bu nedenlerden ötürü kulağın eski haline dönme riski, kulak kıvrımlarının oluşturulamaması, doğallıktan uzak ve adeta baş bölgesine doğru yapıştırılmış imajı vermesi nedeniyle kliniğimizde iple kulak ameliyatları uygulanmamaktadır Bunun yanında, konu ile ilgili uluslararası alanda kabul edilen bilimsel veriler de bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonrasında İz Kalır mı?

Ameliyat kesisi kulak arka noktasından yapıldığından fark edilebilen izler olmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Olası Komplikasyonlar (Sorunlar)

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak onarımından sonra da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Kanama ve enfeksiyon görülme olasılığı düşük olmakla beraber dikkatli olunmalıdır. Görülebilecek diğer komplikasyon ise asimetri yani kulakların simetrik olmaması durumudur. Titiz yapılan bir cerrahi işlem ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Kepçe Kulak Operasyonu Sonrası

Kepçe kulak ameliyatları sonrasında hafif sayılabilecek ağrı ve sızlama görülebilir. Ameliyat sonrası 1. veya 2. gün pansuman ve bandajlarlar alınır. Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığında dikiş alma problemi olmaz. İlk hafta ameliyata bağlı şişlik ve kızarıklıklar olabilir fakat bu sorunlar kısa sürede kaybolur. Ameliyat sahasına travmalara karşı korumak için pansumanlar alındıktan sonra tenisçi bandajı takılabilir. Bu bandajın kullanılması zorunlu değil sadece tedbir amaçlıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Püf Noktaları

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Uygun Yaş:
Kulak gelişimi 6-7 yaşlarında tamamlanmış olduğundan çocukluk döneminin en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatıdır. Okul öncesi çağda yapılırsa çocuğun okulda karşılaşabileceği psikolojik travmadan kurtulması sağlanır. Ancak bu ameliyat her yaşta başarı ile uygulanabilmektedir.

Ameliyat İzleri:
Kulak arkasına gizlendiğinden fark edilebilir bir iz kalmaz.

Memnuniyet:
Nispeten sorunsuz ve sonuçları tatmin edici bir ameliyat olduğundan hasta memnuniyeti üst düzeydedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları - Bursa Kepçe Kulak Operasyonu Fiyatları

Kepçe kulak ameliyatında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6