Çene Ucu Estetiği

Alt çene, fonksiyonel olduğu kadar estetik görünümü de etkileyen bir yapıya sahiptir. Alt çenenin estetik görünümünü değiştiren ameliyatlara "genioplasty" adı verilmektedir. Genioplasty ameliyatları ile çene ucu ileriye veya geriye alınabilir, çene ucunun büyüklüğü değiştirilebilir.

Genioplasty ameliyatlarında üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de beraberinde ısırma problemlerinin olup olmadığıdır. Isırma problemleri bulunan kişilerde genioplasty ameliyatı tek başına yeterli olmamakta, öncesinde ortodontik girişimler gerekmekte ve ortognatik cerrahi gerekli olabilmektedir.

Çene ucunun normalden büyük olması yüz harmonisini bozmakta ve yüzde kaba bir ifade yaratmaktadır. Bu durumda çene ucundan kemik çıkarılabilir ve çene kemiği geriye alınarak estetik yüz görünümü yakalanabilir.

Çene ucunun normalden küçük olduğu durumlara daha sık rastlanır. Bu yüz yapısına sahip kişilerde genellikle çene altında gıdı olarak tabir ettiğimiz yapı ortaya çıkar. Burun kemik ve kıkırdağının kemerli olduğu durumlarda kuş yüzü (bird face) olarak ifade edilen klasik bir görünüm oluşur. Bu tür vakalarda uygulanabilecek iki ayrı teknik vardır. İlk teknik benim de tercih ettiğim çene ucunun ileriye alınması ameliyatıdır. Uygulanabilecek diğer yöntem ise çene ucu implantları (protez) ile çene ucu büyütme ameliyatıdır. Rinoplasti ameliyatı ile birlikte yapıldığında kişi yepyeni ve estetik bir yüz yapısına sahip olabilmektedir.

Çene Estetiği Operasyonlarında Teknik

Genioplasty ameliyatlarında iki ana teknik kullanılır. Bu tekniklerden her birinin kendisine ait avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Her iki teknik de ağız içinden yapıldığından iz bırakmamaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı hastadan hastaya göre değişmekte ve ameliyat öncesi titiz bir fizik muayene ile belirlenmektedir.

1) Osseoz Genioplasty:

İmplanlar kullanılmadan yapılan çene ucu cerrahisidir. Bu teknik ile çene ucu ileriye veya geriye alınabilir ve büyütülebilir veya küçültülebilir. Görüldüğü gibi çene ucunun hem küçük, hem de büyük olduğu vakalarda kullanılabilir. Benim de çene ucu cerrahisinde tercih ettiğim ve sonuçları gayet tatmin edici olan bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılan bu cerrahi işlem yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Özellikle çene ucunun küçük olduğu ve beraberinde gıdı deformitesinin bulunduğu vakalarda tercih edilir.


2) İmplanlar ile Çene Ucu Estetiği

Alt çenenin küçük olduğu durumlar, tek kullanım alanını oluşturur. Konulacak implantın boyutları ameliyat önvesi yapılacak ölçümler ile belirlenir. Bazı implantlar köşeli hatlara sahip olduğundan dışarıdan belli olabilir. Üzerinde bulunduğu kemiği deforme etmesi, kapsül oluşumu ve enfeksiyon yöntemin diğer dezavantajlarını oluşturur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Çene Ucu Estetiği Fiyatları Bursa

Çene ucu estetiğinde fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6