Meme Küçültme - Göğüs Küçültme

Estetik gögüs küçültme ameliyatı, isimlendirme itibarı ile estetik-kozmetik bir ameliyat olsa da, rekonstruksiyon (yeniden yapılandırma) işlemlerinin yoğun olarak uygulandığı bir ameliyat grubunu oluşturmaktadır. Başka bir anlamda, bizlere başvuran hastalar meme görüntülerinden çok rahatsız olmamakla birlikte, büyük memenin yarattığı sorunlar nedeniyle ameliyat olmak istediklerini belirtmektedirler.

Hastalarımızın bizlere en sık başvuru sebebi; sırt, omuz, bel, boyun ve baş ağrıları olmakla beraber meme altında terleme, pişik ve hatta mantar enfeksiyonu oluşumuna kadar varan şikayetler de sık olarak görülmektedir. Büyük memeler özellikle genç populasyonda psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Gögüs küçültme ameliyatı sonucu hastalarımız hem bu ağrılardan kurtulur hem de daha estetik görünümlü memelere sahip olurlar.

Memelerin normalden ve gerektiğinden büyük olmasının nedeni ise birçok faktörden etkilenmektedir. Genetik ve ailevi sebepler başta olmak üzere yaş, hamilelik, kilo alma, yer çekimi ve hormonal sorunlar da suçlanmaktadır. Kilo alımı geri dönüşümlü gibi görünse de aldığı kiloları verebilen kişilerde memelerin eski haline gelmediği ve hatta sarkma gibi bir başka problemin eşlik ettiği de görülmektedir. Meme sarkıklığı ve ameliyatı (mastopexy) başka bir estetik cerrahi ameliyatı konusu olsa da uygulanan cerrahi teknikler birbirine benzemektedir.


Meme Küçültme Video İzle - Göğüs Küçültme Video İzle:

Doğumdan sonra ortaya çıkan meme deformasyonları nelerdir? Meme sarkmasının tedavisi nasıl olur? Doğum sonrası meme hem sarkmış hem de küçülmüş ise tedavi nasıl planlanır? Doğum ve emzirme sonrasında memelerin aşırı büyümesinin tedavisi nedir?


Göğüs Küçültme Operasyon Öncesi

Sigara içen kişilerin en az iki hafta önce sigarayı bırakması önerilir. Kan sulandırıcı ilaçların da en az 10 gün önce bırakılması gerekmektedir.


Ameliyat Teknikleri

Estetik meme küçültme ameliyatı öncesi plastik cerrahınız ile detaylı bir görüşme yapmanızı tavsiye ederim. Bu görüşme, sizlerin ameliyat hakkında detaylı bilgi almanız ile birlikte hangi tekniğin seçileceği konusunda da yardımcı olmaktadır. Gögüs küçültme ameliyatında tartışılması gereken 3 konu; meme başının duyusu, ameliyat sonrası kalacak izin konfigurasyonu ve emzirme durumudur. Gelin bu üç soruna birlikte bakalım.

Meme küçültme ameliyatı, meme başının meme dokusu ile beraber taşındığı (pediküllü teknikler) ve serbest olarak alınıp tekrar monte edildiği (free nipple) olmak üzere iki ayrı grupta toplanmaktadır. Free nipple tekniği genellikle aşırı iri memelerde tercih edilen bir yöntem olmakla beraber meme başı duyusunda kayıp yarattığı için benim tercih ettiğim bir ameliyat şekli değildir. Ancak diğer teknikler ile meme başının askılanamadığı durumlarda tercih edilir. Meme başının meme dokusu ile taşındığı (pediküllü) tekniklerde ise meme başı duyusunu korumak mümkün olmaktadır.


Liposuction ile Meme Küçültme

Bazı yağlı memelerde vakumla yağ emme yöntemi (liposuction) tek başına yeterli olabilmektedir. Bu teknikle memede iz kalmamasına rağmen kullanımı kısıtlı bir tekniktir. Yani hastalarımızın çoğunluğu bu yönteme uygun grubu oluşturmamaktadır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrası hangi teknik uygulanırsa uygulansın (liposuction dışında) meme başının etrafında estetik cerrahi yöntemlerle gizlenen iz bırakmakta ve farkedilirliği çok az olmaktadır. Ek olarak bazı hastalarda düz çizgi, bazı hastalarda ise ters T adını verdiğimiz izler oluşur. Bu izler meme alt kadranına kaydırılarak karşıdan bakan bir kişinin bu izleri görmemesi sağlanır. Kliniğimizde mümkün olduğu kadar vertikal mammaplasty yöntemi tercih edilmektedir.Bu yöntem ters T şeklindeki operasyonlardan daha az iz bırakan bir yöntemdir.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Emzirmek Mümkün müdür?

Eğer ameliyat sonrası çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyorsanız bu konuyu cerrahınızla iyi tartışmanız gerekir. Kullanılan bazı teknikler ile emzirmek mümkün olabilirken yukarıda bahsettiğim free nipple tekniği sonrası emzirmek mümkün görünmemektedir.


Komplikasyonlar (Olası Sorunlar)

Enfeksiyon ve kanama riskleri diğer ameliyatlardan yüksek değildir. Meme başı duyusu, memenin süt verme potansiyeli ve olası cerrahi izler konusu operasyondan önce mümkün olduğunca tartışılmalıdır. Uygun şartlarda yapılan işlemlerde ise komplikasyon oranı oldukça düşüktür.


Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Operasyon genellikle 2-3 saat arası sürmektedir. Operasyonun olduğu gün hastanede kalınabilir. Ameliyat bölgesindeki sıvıyı boşaltmak amacıyla cilt altına yerleştirilen dren adını verdiğimiz vakumlar da iki veya üç gün sonra alınır. Bu vakumların alınması ağrı yaratmaz.

Meme küçültme ameliyatı esas itibarı ile cilt altı ve yağ dokusunu ilgilendiren bir ameliyat olduğundan ağrı düşük düzeydedir. Erken dönemde kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. 2-3 gün aralıklarla pansumanlar değiştirilir. Hasta 3 gün sonra duş yapabilir. Erken dönemden itibaren memeyi forma sokacak sporcu sütyenlerinin giyilmesi tavsiye edilir. Kendiliğinden emilen dikişler kullanılmışsa, alınmaları gerekmez. Operasyona bağlı izler zaman içinde gittikçe azalır.


Meme Küçültme Ameliyatı Püf Noktaları

Memnuniyet:

Memenin yarattığı ağırlık ve ağrılardan kurtulmakla beraber daha estetik görünüme sahip memelerin ortaya çıkmasıyla memnuniyet derecesinin yüksek olduğu bir ameliyattır.

Ameliyat Sonrası:

Belirli bir yaştan sonra mammografi tetkiki yapılması önerilir. Meme küçültme ameliyatı sonrası meme kanseri görülme sıklığının azaldığına yönelik çalışmalar mevcuttur.

Emzirme:

Uygun teknik kullanılması ile ameliyat sonrası emzirmek mümkündür.

Meme Başı Duyusu:

Meme başı duyusunun korunması ameliyat sonrası hasta konforunu arttırır.

Ameliyat İzleri:

Meme başı etrafı ve altında kalan izler bikini altında gizlenmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Meme Küçültme Yorumları - Göğüs Küçültme Yorumları:

man icon3Zeynep A. soruyor:
Doktor bey, meme küçültme ameliyatından sonra ne kadar sürede iyileşirim? Ona göre iznimi ayarlayıp hemen gelmek istiyorum...

----------------------------------------
drtufan_iconOp. Dr. Ali Tufan Soydan cevaplıyor:
Meme küçülte ameliyatı sonrası iyileşme süresi nispeten kısa sürelidir. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız veya ofis çalışanı iseniz 2-3 gün sonra işe dönebilirsiniz. Daha ağır iş yapan kişilerde ise 7-10 günlük bir dinlenme süresi yeterli olmaktadır.

Meme Küçültme Fiyat - Göğüs Küçültme Fiyat - Meme Küçültme Bursa Fiyat

Meme küçültme ameliyatında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

SOSYAL MEDYADA BİZ meme est
"Meme hacminin yeterli şekillendirmeyi tek başına sağlayamadığı durumlarda silikon protez kullanıyoruz. Böylece aynı seansta hem meme dikleştirme hem de meme büyütme..." instagram.com/dralitufansoydan "Meme hacminin yeterli şekillendirmeyi tek başına sağlayamadığı durumlarda silikon protez kullanıyoruz. Böylece aynı seansta hem meme dikleştirme hem de meme büyütme..." instagram.com/dralitufansoydan
"Meme büyütme ameliyatını bir kaç farklı yerden yapabiliyoruz. "Meme başı kesisi", "koltukaltı kesisi" ve "meme altı kesisi". Bunlar içerisinde, meme katlantı noktasından yapılan meme altı kesisi en çok..." instagram.com/dralitufansoydan "Meme büyütme ameliyatını bir kaç farklı yerden yapabiliyoruz. "Meme başı kesisi", "koltukaltı kesisi" ve "meme altı kesisi". Bunlar içerisinde, meme katlantı noktasından yapılan meme altı kesisi en çok..." instagram.com/dralitufansoydan
"Bugün meme küçültme ameliyatı ile bir hastamızın daha hem estetik kaygılarını giderdik hem de fiziksel olarak rahatlatmış olduk..." instagram.com/dralitufansoydan "Bugün meme küçültme ameliyatı ile bir hastamızın daha hem estetik kaygılarını giderdik hem de fiziksel olarak rahatlatmış olduk..." instagram.com/dralitufansoydan
"Göğüs küçültme, büyütme ve dikleştirme birbirlerinden farklı ameliyatlar da olsa ameliyatlardan beklentimiz hep..." instagram.com/dralitufansoydan "Göğüs küçültme, büyütme ve dikleştirme birbirlerinden farklı ameliyatlar da olsa ameliyatlardan beklentimiz hep..." instagram.com/dralitufansoydan
"Yuvarlak mı olsun damla mı? Yüzeyi pürtüklü mü olsun düz mü? Protezi meme altına mı yoksa kas altına mı koyalım? Büyüklüğü ne kadar olsun? Meme büyütme ameliyatı ile ilgili tüm bu soruların..." instagram.com/dralitufansoydan "Yuvarlak mı olsun damla mı? Yüzeyi pürtüklü mü olsun düz mü? Protezi meme altına mı yoksa kas altına mı koyalım? Büyüklüğü ne kadar olsun? Meme büyütme ameliyatı ile ilgili tüm bu soruların..." instagram.com/dralitufansoydan
"Yapılacak işlem farklı da olsa amacımız hep aynı...Göğüs estetiği ile ilgili detayları görüşmek üzere kliniğimize bekliyoruz..." instagram.com/dralitufansoydan "Yapılacak işlem farklı da olsa amacımız hep aynı...Göğüs estetiği ile ilgili detayları görüşmek üzere kliniğimize bekliyoruz..." instagram.com/dralitufansoydan
"Anne sütünün bebek için değeri tartışılmaz ancak gebelik ve emzirme süreçlerinin göğüsler üzerinde fiziksel etkileri de kaçınılmaz oluyor. Siz yine de bebeğinizi gönül rahatlığıyla emzirin çünkü..." instagram.com/dralitufansoydan "Anne sütünün bebek için değeri tartışılmaz ancak gebelik ve emzirme süreçlerinin göğüsler üzerinde fiziksel etkileri de kaçınılmaz oluyor. Siz yine de bebeğinizi gönül rahatlığıyla emzirin çünkü..." instagram.com/dralitufansoydan
"Meme dokusunun gögüs dolgunluğunu sağlamaya elverişli olmadığı durumlarda meme dikleştirme ameliyatını silikon implant ile kombine ediyoruz ve aynı seansta..." instagram.com/dralitufansoydan "Meme dokusunun gögüs dolgunluğunu sağlamaya elverişli olmadığı durumlarda meme dikleştirme ameliyatını silikon implant ile kombine ediyoruz ve aynı seansta..." instagram.com/dralitufansoydan
"Havaları serinletemeyiz ama göğüslerinizi küçülterek yazı rahat geçirmenizi sağlayabiliriz...Göğüs küçültme ameliyatı sadece estetik..." instagram.com/dralitufansoydan "Havaları serinletemeyiz ama göğüslerinizi küçülterek yazı rahat geçirmenizi sağlayabiliriz...Göğüs küçültme ameliyatı sadece estetik..." instagram.com/dralitufansoydan
"Bugün yine günlerden göğüs büyütme...Sizin de uzun zamandır göğüslerinizle ilgili estetik kaygılarınız varsa..." instagram.com/dralitufansoydan "Bugün yine günlerden göğüs büyütme...Sizin de uzun zamandır göğüslerinizle ilgili estetik kaygılarınız varsa..." instagram.com/dralitufansoydan
Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6