Erkekte Meme Büyümesi - Jinekomasti

Ergenlik dönemimde artan cinsiyet hormanlarının etkisiyle erkek ve kadınlarda meme dokusunda büyüme yaşanır. Hormonların normal seviyelere dönmesiyle erkeklerde meme dokusu da küçülür ve erkek tipi meme oluşumu başlar. Kadınlarda cinsiyet hormonlarının etkisiyle de meme gelişimi devam eder.

Erkeklerde meme büyümesi veya kadın tipi meme oluşması durumuna jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomastinin birçok sebebi bulunabilir ve operasyon öncesi bu nedenler ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Jinekomasti hayatın belirli dönemlerinde ise fizyolojik olarak kabul edilir.

bursa_jinekomasti_tavsiye

Jinekomastinin Sebepleri Nelerdir?

1) Fizyolojik Nedenler:

Ergenlik ve yaşlılık jinekomastinin fizyolojik nedenlerini oluşturur. Bu dönemlerde değişen cinsiyet hormonları nedeni ile jinekomasti gelişebilir.

2) Idiyopatik Nedenler:

Kişilerde bir hastalık olmamasına veya jinekomastinin bir nedeni bulunmamasına rağmen ortaya çıkan jinekomastidir. Idiyopatik adını verdiğimiz bu durum jinekomastinin en sık görülen nedenidir.

3) Aşırı kilo:

Aşırı kilo ve sık kilo alıp vermek jinekomastinin iyi bilenen nedenlerinden biridir.

4) Diğer Nedenler:

İlaç kullanımı, hormonal bozukluklar ve bazı tümöral durumlar da jinekomastiye neden olabilir.Bu bakımdan tedavi öncesi muayene gerekmektedir.


Jinekomasti Çeşitleri

Jinekomastiye neden olan doku 2 farklı şekilde ortaya çıkabilir. Doku özellikleri ameliyat tekniğini seçmekte önem taşır.

Yağ Yoğun Jinekomasti:

Meme hacminin artışının sebebi yağ dokusunun fazla oluşudur.Yağ dokusu fazla olan jinekomastinin tedavisinde lazer yardımlı liposuction veya klasik liposuction kullanılabilir.

Gland Yoğun Jinekomasti:

Meme hacmini asıl arttıran etken yağ dokusundan çk meme glandı adını verdiğimiz sert dokudur.Gland yoğun jinekomastide genellikle açık teknik adını verdiğimiz ameliyat yöntemi kullanılır.

Karışık Tip:

Hastaların bir kısmında yağ dokusu ve gland beraber bulunabilir. Bu durumda her iki yöntem kombine edilerek kullanılabilir.

jinekomasti_yorumları_bursa
"Jinekomasti yani erkekte meme büyümesi tedavisinde lazer lipoliz yöntemi gerek etkinlik gerekse güvenlik bakımından oldukça etkili sonuçlar ortaya koymaktadır" instagram.com/dralitufansoydan


Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Jinekomasti ameliyatında jinekomastiye neden olan duruma göre 2 farklı teknik kullanılabilir. Gland adını verdiğimiz meme dokusu fazlalığında genellikle açık yöntem tercih edilir.Bu yöntemde meme başından yarımay şeklinde yapılan bir kesi ile meme içerisindeki gland dokusu alınır. Hastanın ihtiyacına göre liposuction kombine edilebilir.

Meme dokusu yağ yoğunlukta ise liposuction en uygun ameliyat tekniğini oluşturur. Liposuctionda kesiler çok küçük olduğundan fark edilir izler bırakmaz. İyileşme süresi açık teknikten daha hızlıdır. Son dönemlerde gelişen teknolojiler ile liposuction işlemi lazer yardımlı olarak da yapılabilmektedir.

Lazer Liposuction (Lazer Lipoliz) ve Jinekomasti

Lazer liposuction, lazer ışınları ile yağ hücre zarının geri dönüşümsüz olarak hasarlanması ve yağ hücrelerinin yok edilmesi için geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Kliniğimizde bu amaçla lazer liposuction yöntemi kullanılmaktadır. Diğer sistemlere göre en büyük avantajı işlemin çok daha hızlı ve güvenle yapılabiliyor olmasıdır. Jinekomastide lazer lipoliz yönteminin kullanılabilmesi için meme dokusunda gland adını verdiğimiz yapıların bulunmaması ve saf yağ içerikli olması gerekmektedir. Lazer lipolizin en önemli avantajı iyileşme süresinin çok daha kısa olması ve morarma ve şişme gibi durumlara daha az rastlanmasıdır. Cilt sarkıklığı olan kişilerde de cildin hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur.

Jinekomastide Ameliyat Süreci

Jinekomasti ameliyatı 1-1.5 saat kadar süren ve genellikle lokal anestezi ile sedasyon adını verdiğimiz sakinleştirici ilaçlar eşliğinde yapılır. Bazı hastalarda ise genel anesteziye ihtiyaç duyulur. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda kan birikmesini engellemek için dren adını verdiğimiz yapılar 3-4 gün sonra alınır. Ameliyattan 3-4 gün sonra pansumanlar tamamen çıkarılabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrası hangi ameliyat tekniği kullanılırsa kullanılsın, uzun süre korse giymek gerekir. Korse iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kendiliğinden emilen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yaşanmaz.

Jinekomasti Ameliyatı Püf Noktaları

Adaylar:

Jinekomasti, erkeklerde dış görünümü bozmaktadır. Bu durum psikolojik sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Operasyon sonrası bu sıkıntılar ciddi oranda geriler.

Ameliyat Öncesi:

Titiz bir muayeneyi gerektirir. Hastalığın nedeni ortaya konmalıdır. Bazı durumlarda laboratuvar tetkiklerinden faydalanılabilir.

Memnuniyet:

Nispeten sorunsuz bir ameliyat olduğundan hasta memnuniyeti yüksek olmaktadır

Ameliyat İzleri:

Her iki ameliyat tekniği ile de ameliyat sonrası izler minumum düzeydedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Jinekomasti Ameliyatı Yorumları

man icon3Semih T. soruyor:
Merhaba doktor bey, jinekomasti sorunum var ve sitenizde lazer lipoliz ile işlem yapılabileceğini belirtmişssiniz. Acaba ben bu işlem için uygun muyun nasıl bilgi alabilirim?
----------------------------------------
drtufan_iconOp. Dr. Ali Tufan Soydan cevaplıyor:
İyi günler Semih bey, jinekomasti erkekte meme dokusunun büyümesine verilen isimdir. Meme dokusu içinde bazen yağ bazen de gland adını verdiğimiz doku büyür. Eğer yağ dokusu büyümüş ise lazer lipoliz veya liposuction tedavi için yeterli olacaktır. Eğer gland adını verdiğimiz doku da büyümüşse o zaman lazer lipolize ek bazı işlemler de gerekecektir. Tabi ne tür tedavi yapacağımıza muayene ve USG tetkiklerinden sonra karar veriyoruz.

Jinekomasti Bursa Fiyatları - Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatında fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6