Burun Ucu Estetiği Bursa - Tip Plasti - Mini Burun Estetiği

Burun genel olarak burun sırtı ve burun ucu (tip bölgesi) olarak 2 ana bölgeden oluşmaktadır. Burun ucu estetiği (Tip Plasti) ya da İngilizce ismiyle Tip Plasty olarak bilinir ve burun sırtı bölgesine müdahale yapılmadan sadece burnun uç kısmından memnun olmayan hastalara uygulanan bir tedavi seçeneğidir.

Burun ucu operasyonlarının kimi zaman minirinoplasti adı altında da değerlendirildiğini bilmekteyiz. Aslen bu iki tanımlama da aynı ameliyat için verilmiş 2 ayrı isim olarak düşünülebilir. Temel anlamda bazı cerrahların tip-plasti olarak isimlendirdiği ameliyata diğer cerrahlar minirinoplasti ismi vermektedir. Bu durumda bu 2 kavram da aslında aynı operasyon için kullanılmaktadır.

Burun ucu estetiği olarak bilinen mini rinoplasti, burun estetiği ameliyatlarında kullanılan bir yöntemdir. Rinoplasti operasyonları genel olarak, burnun sırtının alın bölgesine uzanan kısmın uyumunun sağlanması, rahat nefes alıp vermenin sağlanması burnun uç kısmının yeniden şekillendirilmesini kapsar. Tip Plasty adı verilen operasyon ise burnun sırt, septal ve konkal kısmına dokunmadan burun ucuyla ilgili yapılan işlemdir. Burnun sırt kısmında kemik ve kıkırdak fazlası olmayan solunum fonksiyonları normal olan kişiler için uygundur.


Burun Ucu Estetiği Kimler için Uygudur?

Burun ucu estetiği, burun sırtında kemik ve kıkırdak yapılarda fazlalığı olmayan, nefes alıp verme fonksiyonları normal olan ve sadece burun ucuna yapılacak değişiklikler ile burun-yüz oranları oluşturulabilen kişiler için uygundur. Bu anlamda aslında bizlere burun estetiği için başvuran kişilerin pek az bir kısmı bu ameliyata adaydır.


Burun Ucu Estetiği ile Neler Yapılabilir?

  • Normalde düşük veya kalkık olan burun ucu normal anatomik pozisyona getirilebilir.
  • Birbirinden ayrık duran veya bulboz burun adını verdiğimiz deformitesi olan kişilerin kıkırdak yapıları düzeltilebilir
  • Aşırı basık, geniş veya yatay duran burun kanatları normal anatomik pozisyonlara getirilebilir.
  • Konuşmakla veya mimik hareketleri ile burun ucunda aşağı-yukarı hareketler oluşan kişilerin bu tür şikayetleri giderilebilir.
  • Burun ucu derisi çok kalın olan kişilerde burun ucu derisi inceltilebilir.


Tip-Plasti'nin Rinoplasti'den Farkı Nedir?

Burun kemik ve septal yapısına (kıkırdak) işlem yapılmadığından ameliyat süresi, iyileşme dönemi ve komplikasyon riski daha azdır. Burun tamponu konulması gerekmez. Bu durum yine karşınıza tamponsuz burun ameliyatı olarak çıkmaktadır.

Tip-plasty operasyonlarında burun üstüne plastik atel uygulaması da yapılmamaktadır. Operasyon lokal anestezi ve sedasyon eşliğinde yapılabilir ve çoğu zaman genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Ağrı hissi çok daha azdır. Morluk ve ödem süresi klasik operasyonlardan daha kısa sürede sona erer ve kişiler gündelik aktivitelerine daha hızlı dönmüş olurlar.


Op. Dr. Ali Tufan Soydan'ın Notu:

Mini-rinoplasti, kemikleri kırmadan yapılan burun ameliyatı, burun ucu estetiği, tamponsuz burun ameliyatı (klasik burun estetiği operasyonlarında da çoğu zaman tampon konulmamaktadır) gibi tanımlamalar aslında aynı operasyonun değişik adlandırma biçimleridir. Benim görüşüm, bu operasyonun tüm dünyada olduğu gibi, tip-plasti olarak adlandırılması gerektiği yönündedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Burun Ucu Estetiği Fiyatları - Bursa Burun Ucu Estetiği Fiyatları

Burun estetiğinde fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6