Burun Estetiği Rinoplasti

Burun, yüz bölgesinin tam ortasında yer almasıyla estetik açıdan büyük önem taşımakla birlikte fonksiyonel olarak ta soluk alıp vermenin, yani yaşamsal fonksiyonları yürütmenin ilk basamağını teşkil etmektedir. Bu öneminden ötürü burun ameliyatları hem estetik hem de yeniden yapılandırma ve fonksiyon kazandırma (rekonstruksiyon) yönleri ile ele alınması gerekir. Rinoplasti ameliyatı olmak isteyen adayları iki başlık altında toplayabiliriz:

İlk grubu, burun estetik görüntüsünden yani dış görünümünden hoşlanmayan hastalar oluştururken ikinci grubu burnundan nefes alıp vermekte zorlanan, burun tıkanıklığı olan ve burun eğriliğine (septum deviasyonu) sahip hastalar oluşturmaktadır. Dolayısıyla estetik burun ameliyatı, sadece burun dış görüntüsünü değil, burun iç yapısını ve anatomisini de düzelterek daha iyi nefes alınıp verilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla rinoplasti hem estetik hem de fonksiyonel bir ameliyattır.

Özetle, estetik burun ameliyatı burnun hem kendi içinde hem de yüz bölgesinin diğer unsurları ile harmonisinin korunup daha iyi fonksiyon görmesini sağlayan bir yöntemdir.


Estetik Burun Ameliyatı ve Psikolojisi

Rinoplasti, ülkemizde en sık yapılan estetik cerrahi ameliyatı olmasının yanında, ameliyata aday kişilerin psikolojisinin de en değişken olduğu ameliyat grubunu oluşturmaktadır. Bu bakışla, ameliyat öncesi hasta-hekim ilişkisi büyük önem taşımaktadır. Burada en kritik nokta ameliyattan ne beklediğinizi tam olarak ifade etmenizdir.

Son dönemlerde bilgisayar ortamında burun üzerinde yapılan değişiklikler bu konuda yardımcı olabilmektedir. Muayene sırasında çekilen fotoğraflarınızın bilgisayar ortamına aktarılmasıyla uygun programları kullanarak burun üzerinde değişiklikler yapılır ve bu ameliyat sonrası nasıl bir burun yapısına sahip olacağınız ve yüzünüzdeki duruşu açısından fikir verebilir. Fakat burada yapılan çizim ve değişikliklerin sadece sizlere fikir vermesi açısından kullanıldığını unutmamak gerekir.


Estetik Burun Ameliyatı Teknikleri

Estetik burun ameliyatı açık ve kapalı teknik adı verilen iki ayrı teknikle yapılabilir. Plastik cerrahlar arasında da hangi yöntemin daha kullanışlı olduğuna dair tartışmalar yıllardan bu yana devam etmektedir. Benim düşüncem, cerrahın her iki yöntem açısından da tecrübeli olması gerekliliğidir. Burun kıkırdağında aşırı eğrilik olan ve travmatik burunlarda açık teknik tercih edilirken burun bölgesinde minimal değişiklik yaptırmak isteyen ve fonksiyonel problemi (nefes alıp verme sorunu) olmayan hastalarda kapalı teknik tercih edilebilir. Hangi yöntemin tercih edileceği titiz bir muayene sonucu belirlenmelidir.

Kapalı teknik burun cildinde herhangi bir iz bırakmazken açık teknik ile burun ucu bölgesinde yaklaşık 2-3 mm lik ek bir iz olur fakat zaman içinde tamamen kaybolur. Esasen bu iki teknik arasındaki en büyük fark açık rinoplasti tekniği adı verilen teknik ile burun bölgesinde birçok değişiklik yapma imkanı varken kapalı teknik ile ancak küçük değişikliklerin yapılabileceğidir.


Estetik mi Fonksiyon mu?

Bu sorunun cevabı ikisi de olmalıdır ve biri diğerine bağlıdır. Örneğin burun kıkırdağı aşırı eğri veya daha önce alınan travmalara bağlı olarak eğilmiş, yıpranmış ve hasar görmüş burun kemiği ve kıkırdak yapısına sahip olan bir kişide, hem estetik hem de fonksiyonel beklentiler varsa, bu duruma en iyi müdahale edebilecek kişiler plastik cerrahlardır. Estetik anlamda iyi olduğunun söyleyebileceğimiz bir burun ortaya koymak için öncellikle altta yer alan dokuların onarılması gerekmektedir. Dolayısı ile burun estetiği ( rinoplasti ) aynı zamanda burun fonksiyonlarını sağlayan burun kıkırdağı ve konka adını verdiğimiz havalanma yapılarının da onarımını içeren bir operasyondur.


Estetik Burun Ameliyatı Sonrası

Yaklaşık 1,5 2 saat süren estetik burun ameliyatlarında taburcu olma süresi 1 günü geçmemektedir. Küçük düzenlemelerin yapılacağı operasyonlarda lokal anestezi tercih edilebilmektedir. Kemiğe müdahele yapılması gereken hallerde genel anestezi kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası 2-3 gün boyunca göz altlarında morluk ve şişlikler olabilir. Morluklar yaklaşık 1 hafta kadar sürmekte şişliklerse bir süre daha kalabilmektedir. Operasyon sonrası burun 6 ay ile 1 yıl arasında son şeklini almaktadır. Kemiğe müdahale edildiği operasyonlardan sonra 1 hafta adar burun ateli adı verilenn özel bir koruyucu kalıp kullanılır. Bu plastik kalıp alındıktan sonra bilhassa ilk 6 ay burnu darbelere karşı korumak gerekir. Açık ameliyatlarda emilmeyen dikişler kullanılmışsa dikişler 1 hafta sonra alınmalıdır. Burnun iç kısımlarında kendiliğinden düşen dikişler kullanıldığı için dikişler alınmamaktadır.

Günümüzde burun operasyonlarından sonra tampon pek kullanılmamaktadır. Genelde rahatça nefes alıp vermeyi sağlayan septum destekli uçları delikli slikon destekleyiciler kullanılmaktadır.


Burun Ameliyatı Sonrası Olası Komplikasyonlar

Burun ameliyatlarında en büyük sorun estetik kaygılı sorunlardır. Operasyon öncesi yapılacak olan uygun planlamalara bu sorunlar minimuma indirilir. Ameliyat sonrası burun deliklerinde sızıntı meydana gelebilir.


Burun Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Burun dış görüntüsünden şikayeti olanlar, yani estetik kaygısı olanlar ile burun eğriliği, tıkanıklığı ve nefes almada zorluk çeken kişiler. Yüz kemiklerinin büyümesine zarar vermemek için rinoplasti ameliyatının ergenlik sonrası yapılması gerekir.


Erkekler ve Burun Estetiği

Ülkemizde erkeklerin en sık yaptırdıkları estetik cerrahi ameliyatı. Bunun önde gelen sebebi özellikle travma sonrası burun eğriliği ve burun tıkanıklığı sonucu horlama şikayeti olanlarda ameliyatın sorunları ortadan kaldırması.

Burun Ameliyatı Öncesi

Bilgisayar ortamında, ameliyat sırasında yapılabilecek değişiklikler hakkında bilgi vermek mümkün. Bu çizimlerin sadece sizlere fikir vermek amaçlı olduğunu unutmamak şartıyla.


Burun Ameliyatı Sonrası

Burun son şeklinin 6 ay – 1yıl sonra oturduğunu bilmek gerekiyor. Yani burnunuz plasterin çıkarıldığı günkü haliyle kalmayacak. Zaman içinde ödemin azalmasıyla son şeklini alacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Burun Estetiği Yorumları

man icon3Seher G. soruyor:
Burnumda hem eğrilik var hem de nefes alma sıkıntım var. Bu iki ameliyat aynı anda yapılabilir mi?

----------------------------------------
drtufan_iconOp. Dr. Ali Tufan Soydan cevaplıyor:
Evet yapılabilir. Aynı seansta hem nefes tıkanıklığına sebep olan burun yapıları düzeltilir hem de rinoplasti adını verdiğimiz burun bölgesine estetik cerrahi girişim uygulunabilir. Aslına bakarsanız birçok burun ameliyatında zaten bu iki işlem beraber yapılmaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları - Bursa Burun Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiğinde fiyatlar ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işleme göre değişmektedir. Bu nedenle ameliyat fiyatları net olarak muayenemizden sonra verilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6