Burun Tıkanıklığı ve Nefes Alma Problemleri Bursa

Burun içinde, burun orta noktasında bulunan ve kemik-kıkırdak yapıdan oluşan bölüme septum adını vermekteyiz. Konkalar ise burun içinde yer alan ve nefes alma fonksiyonlarını üstlenen kısmen kemik yapıda fakat çoğu zaman yumuşak dokular barındıran yapılardır. Burun kıkırdağının eğri olmasına ve havayolunu tıkayacak hale gelmesine "septum deviasyonu", konkaların büyüyerek solunum yolunu daraltmasına ise "konka hipertrofisi" denir.

Septum deviasyonu ve konka hipertrofisi görüldüğü gibi tamamen burun fonksiyonlarıyla ilgilidir. Toplumumuzda " burnumda kıkırdak ve et var, bu yüzden nefes alamıyorum " tabiri biraz önce bahsettiğim septum deviasyonu ve konka hipertrofisi kavramlarını tanımlamak için kullanılan cümlelerdir.


Septum ve Konka Cerrahisi Nedir?

Septum ve konka cerrahisi, burun fonksiyonları yeterince çalışmayan ve düzenli nefes alıp vermede sıkıntı yaşayan kişiler için yapılan operasyonların isimleridir. Bu tür şikayetleri olan hastalar kliniğimize genellikle " burun şeklimin değişmesini istemiyorum, sadece rahat nefes almak istiyorum " ifadesi ile başvuruda bulunmaktadırlar. Bu durumda burun bölgesinde şekil değişikliği yaratmadan bu tür deformiteleri gidermek ve kişilere normal burun fonksiyonları kazandırmak mümkün olmaktadır.

Bu nedenle, nefes alıp vermekle ilgili bir sorun olup olmadığı, ameliyat öncesinde titiz bir şekilde değerlendirilir, gerek görüldüğünde rinoskopik ve endoskopik muayene yapılır ve bazı durumlarda paranasal sinüs tomografisi adını verdiğimiz inceleme yöntemlerine başvurulur.


Septum ve Konka Ameliyatının Estetik Burun Ameliyatından Farkı Nedir?

Estetik anlamda iyi olduğunu söyleyebileceğimiz bir burun ortaya koyabilmek için öncellikle altta yer alan dokuların onarılması gerekmektedir. Burun estetiği (rinoplasti) aynı zamanda burun fonksiyonlarını sağlayan burun kıkırdağı ve konka adını verdiğimiz havalanma yapılarının da onarımını içeren bir operasyondur. Deviasyon ve konka cerrahisi, estetik burun ameliyatının ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısı ile septum ve konka ameliyatı klasik burun estetiği ameliyatlarında zaten yapılan bir işlemdir. Burun şeklinde değişiklik istemeyen kişilere sadece septum ve konka cerrahisi uygulanabilir.


Septum ve Konka Cerrahisinde Neler Yapılır?

Septum deviasyonu, burun fonksiyonlarını bozarak nefes almayı engelliyorsa septoplasti adını verdiğimiz ameliyat ile tedavi edilir. Septoplasti tekniği ile burun kıkırdaklarını örten mukozaya zarar vermeden septumda yer alan eğrilikler düzeltilir. Fazla olan kısımlar çıkartılır ve burun çatısını oluşturan esas septum bölümüne zarar verilmez. Bu yöntemde tüm işlemler burun içerisinden yapılır ve dışarıda herhangi bir iz görülmez. Lokal veya genel anestezi uygulanabilir.

Konka hipertrofisi tedavisinde son dönemlerde en sık kullandığımız yöntem radyofrekans ile konkal yapıları küçültme işlemidir. Bu yöntemde radyo dalgaları veren bir cihazla konkaların içine girilerek dokuyu bozmadan yeterli küçültme sağlanır. Bu girişim lokal anestezi altında yapılabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6