Lazerle Kılcal Damar ve Varis Tedavileri

Lazerle kılcal damar ve varis tedavisi, istenmeyen damarları ameliyatsız bir yöntemle ve lazer teknolojileri ile yok eden yeni tedavi biçimidir. Lazer tedavisi hızlı, pratik ve ağrısız bir şekilde kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Kliniğimizde kılcal damar ve varis tedavisi FDA tarafından onaylı Nd:Yag lazerleri ile yapılmaktadır.

Lazerle Tedavi Edilebilen Damarsal Yapılar

1) Yüz Bölgesi Damarlarının Lazerle Tedavisi

Son yıllarda lazer tedavileri çok büyük aşama kaydetmiştir. Günümüzde damar tedavileri için üretilmiş lazerler pek çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Yeni nesil lazerler deriye zarar vermeden özel olarak tasarlanmış başlığıyla deriyi soğutarak korur, hem de damar tedavisi için gereken dozu vermemize yardımcı olur.

Yüz bölgesinde yer alan damarsal yapılar da lazerle tedavi edilebilmektedir. Yaşla birlikte burun çevresinde ortaya çıkan kılcal damarlar veya yüz bölgesinin geneline yayılmış damarsal ağlar ile yanak bölgesi damarları bu duruma örnektir.
Bazı kişilerin göz altlarında damarsal yapılardan kaynaklanan koyulaşma ve halkalanmalar görülür. Bu halkaların ve morlukların sebebi kimi zaman bu bölgeden geçen yüzeysel bir damardır.

2) Bacak ve Uyluk Bölgesi Varislerinin Lazerle Tedavisi

Kanı kalbe taşıyan damarlara toplardamar adı verilir. Toplardamarların iç yapılarının bozulması sonucu yapılarının bozulmasına ve genişlemiş hale gelmesine varis denir.

Varis Nedir?

Toplardamarların içinde kapakçıklar bulunur. Kapakçıkların görevi kanın toplardamardan geri kaçışını engellemektir. Böylece insan ayakta olsa bile, toplardamarlar kanı kalbe doğru taşırlar. Hamilelik, şişmanlık veya genetik nedenlerle bu toplardamarlarda tıkanıklık oluşabilir ya da uzun süreli baskıya bağlı olarak kapakçıklar bozulur ve kan geriye doğru birikmeye başlar. Kadınlarda hamilelik dönemi ve adet zamanlarında şikayetler artar. Varisler kadınlarda erkeklere göre 2-4 kat daha sık ortaya çıkar ve ailesel geçiş görülebilir.Tüm yetişkinlerin %15-20 sinde varislere rastlanır.

Genç yaştaki hastaların birçoğunda ise kapak hastalığı bulunmamasına rağmen yüzeysel seyreden bazı venler nedeniyle damarlar görünür hale gelir. Bacak yan yüzleri, ayak bileği seviyesi ve popliteal bölge (diz arkası) en sık etkilenen alanlardır Bu kan birikimi de cilt dışından mavi, mor ya da kırmızı olarak görünür hale gelir. Devamlı ortaya çıkan bası nedeniyle bacaklarda ağrı, şişlik, kaşınma ve kramplar gibi belirtiler görülebilir.

3) Doğumsal Damar Hastalıklarının Lazerle Tedavisi

Lazerli yöntemler doğumsal damar hastalıklarında da kullanılabilmektedir. Lezyonlar genellikle baş-boyun bölgesine dağılmış olup hemanjiyom, talenjektazi, porto wine stain (porto şarabı lekesi) adıyla anılmaktadır.

Lazerle Varis ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Öncesi

Varis ve genişlemiş kılcal damar problemi olanların ana nedenini tespit etmek için pek çok yöntem vardır. Başlıca fiziksel muayene ve doppler ultrasonografi yapılır. Daha ileri tekniklerde duruma göre kullanılabilir.


Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri varis ve kılcal damar yaygınlığı, damarların genişlik derecesi, damarların kapakçık yetmezlik derecesine göre değişir. Damar ve kapak yetmezliğinde, geniş damarlarda cerrahi yöntemler, yani varis ameliyatı veya skleroterapi yöntemi uygulanabilir. Orta büyüklükteki damarlarda lazer tedavileri ve skleroterapi kombine edilebilir. Kılcal damar genişlemelerinde ve çok ince damarlarda lazer yöntemi tercih edilmektedir. Genel anlamda 4mm’ye kadar olan tüm damarsal yapılar lazerle tedavi edilebilir.

Lazerle Kılcal Damar ve Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi her hastanın lezyonlarına göre kişiye özel planlanmalıdır. Kliniğimizde bu amaçla FDA onaylı Nd:Yag lazeri kullanılmaktadır. Lezyona göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel olarak planlanır. Lazerle damar tedavilerinde genellikle bir veya iki seans yeterlidir.Bazı durumlarda seans sayısı dörde kadar çıkabilir.2 seans arası ortalama 5-6 haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. Tedavi uygulama süresi 15 dk ile 45 dk arasındadır. Tedavi öncesi ve sonrasında kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar kullanılmamalıdır. İnce damarlarda sonuçlar anında ortaya çıkar. Daha geniş çaplı damarlarda ise sonuçların ortaya çıkması 1-2 ayı bulabilir.Tedavi sonrası varis çorabı giyilmesi önerilir.

Lazer tedavisi yüz ve bacağın her türlü bölgesinde rahatlıkla uygulanabilir. Kontakt sağutma özelliği nedeniyle acı hissi yoktur. Bazen hassas kişiler için krem olarak lokal anestezik ilaçlar kullanılabilir

Lazerle damar tedavisinin önemli bir yan etkisi yoktur. İşlem sonrası geçici ödem ve kızarıklık olabilir. Tedavi sonrası güneşten korunmak önem taşır. Yan etkiler genellikle geçicidir.

Lazerle Kılcal Damar ve Varis Tedavisinin Avantajları

  • Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır
  • Damarsal lezyonların tedavisindeki en etkili yöntemdir
  • Kontakt soğutma özelliği nedeniyle ağrısızdır
  • Ameliyatsız bir yöntemdir
  • İyileşme süresi gerektirmez. Aynı gün işe dönülebilir
  • Küçük damarlarda anında görülebilen sonuçlar

yasal uyarı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Lazerle Varis Tedavisi Fiyatları - Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Fiyatları

Lazerle kılcal damar ve varis tedavileri ile ilgili fiyat bilgisi ancak muayenemizden sonra verilebilecektir. 0224 242 00 57'den görüşme randevusu alabilirsiniz. Op. Dr. Ali Tufan Soydan'a soru sormak için lütfen tıklayınız.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6