Çene Eklemi Hastalıkları

Günlük aktivitelerimizde çene ekleminin çok önemli fonsksiyon sağladığı aşikardır. Yeme-içme, yutkunma ve konuşma gibi elzem olan bu fonksiyonların kaybı son derece rahatsız edici bir durum yaratır.

Çene eklemi, çiğneme kasları ve çene eklemini oluşturan özel disk ve bağlar ile diğer yüz kemikleri ile ilişkilidir. Bu ilişkiyi bozan ve zorlayan tüm hastalıklar çene ekleminde ağrıya sebep verse de ağrının en önemli nedeni çene eklemi hastalıklarıdır.


Çene Eklemi Hastalıkları Nelerdir?

Çene eklemi vücudumuzdaki diğer eklemler gibi özel bir kıkırdak yapıya sahip disklerden meydana gelir. Diskler özellikle çiğneme fonksiyonlarında büyük önem taşır ve yüksek miktarda basınca karşı eklemi korur.Normal ısırma ve çiğneme durumlarında bu basınç her iki ekleme eşit seviyede yansır ve herhangi bir patolojiye sebep olmaz.Eklem disklerinden bir tanesinde ortaya çıkan problem diğer ekleme aşırı miktarda yük bindirir ve eklem kıkırdağı hasarlanarak geri dönüşümsüz sıkıntılar ortaya çıkabilir

Çene ekleminde rahatsızlıklarında belirtiler üç şekilde ortaya çıkar.

  • Ağrı
  • Eklemde klik sesi ( çene eklemi hareketlerine bağlı ortaya çıkan ses)
  • Eklemde hareket kısıtlılığı

Çene ekleminde ağrıya sebep olan etmenlerden en önemlisi gece diş gıcırdatma ve sürtünmelidir. Bilinç dışında gelişen bu durum özellikle günün erken saatlerinde ağrıya sebep vermekte ve kişiye özel yapılan ısırma plakları ile tedavi edilebilmektedir.

Günün geç saatleri ve akşam ortaya çıkan ağrılar ise çene ekleminin aşırı zorlandığı ve kullanıldığı durumlarda görülür. Ağrının şiddeti ve eklem deformitesinin durumuna göre tedavi planlanır. Çene eklemi ağrıları şiddetlidir. Bazen baş ağrısı ve kulak ağrısı ile karıştırılabilir ve çene eklemi hareketlerinden bağımsız olarak ortaya çıkabilir.

Eklemde ortaya çıkan ses kıkırdak ve disk harabiyetinin belirtisi olabilir. Hareket kısıtlılığı ağrı ve eklem kıkırdaklarının aşınması sonucu görülür. Çene ekleminin fonksiyon bozukluğu yaratan diğer nedenler ise travma, romatizmal hastalıklar ve enfeksiyon kaynaklıdır.


Çene Eklemi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Çene eklemi hastalıklarının büyük bir çoğunluğu ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ağrının dayanılmaz olduğu ve eklemde ileri derecede fonksiyon kaybının yaşandığı durumlarda cerrahi tedavi yapılır. Cerrahi öncesi BT ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak eklem kıkırdak ve diskleri hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Endoskopik yöntemlerle eklem kıkırdağının onarılması nispeten eklemin sağlam fonksiyon gördüğü vakarlarda uygulanır. Eklem fonksiyonlarında harabiyet sonucu çene hareketlerinde ileri derecede kısıtlanma olan kişiler ise açık teknik ile ameliyat edilir. Bu teknikte kesiler kulak önünden yapıldığından fark edilebilir izler yaratmaz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bize Ulaşın

icon

Esentepe Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Neşe Sok. No:6 Kat:4 D:12 Nilüfer - BURSA

telefon +90 224 242 00 57
+90 533 593 18 03 Whatsapp

facebook_ali_tufan_soydan9 [email protected]

facebook_ali_tufan_soydan| facebook_ali_tufan_soydan4| facebook_ali_tufan_soydan5| facebook_ali_tufan_soydan6