İletişim Formu

Sorularınız Op. Dr. Ali Tufan Soydan tarafından yanıtlanmaktadır.

Bursa Özel Jimer Hastanesi

 

Jimer Hastanesi
 
 Bursa Jimer
 
lazer epilasyon bursa
Bursa Özel Jimer Hastanesi
Hastane ortamında güvenli ve etkin
lazer epilasyon sistemleri

sac ekim


Bursa Özel Jimer Hastanesi
Şaç Ekim Merkezi

444 4 567 dahili 3393


Facebook
YoutubeTwitter foursquare-icon-512x512

 

 

 

Meme Dikleştirme

Dr. Ali Tufan Soydan - Meme DikleştirmeMeme dikleştirme, meme kaldırma, meme şekillendirme, meme sarkıklığı cerrahisi veya mastopeksi isimleri ile de anılan ve teknik olarak gögüs küçültme ameliyatına benzeyen bir ameliyattır. Aradaki temel fark, gögüs küçültme ameliyatında fazlalık dokular uzaklaştırılırken meme dikleştirme ameliyatında bu dokular şekillendirilerek meme içinde bırakılır ve yeterli dolgunluğun sağlanması için kullanılır. Eğer meme dokusu yeterli dolgunluğu sağlayamıyor ise protez veya implantlar bu görevi üstlenir.


Ameliyat tekniğindeki bu benzerliğin nedeni aslında meme büyüklüğü ve meme sarkması kavramlarının da birbirine yakın kavramlar olmasıdır. Şöyle ki, meme küçültme ameliyatı olmak isteyen iri göğüslere sahip bayanların neredeyse tamamında meme sarkması bir miktar mevcuttur. Meme küçültme ameliyatı ile bu iki sorun birlikte giderilir. Meme dikleştirme ameliyatı aslında göğüsleri iri olmayan, meme ve derisinde sarkıklık ve kırışıklıkları olan ve meme uçları aşağıya bakan bayanların tedavisi için kullanılan bir teknik durumundadır.Göğüsler Neden Sarkar?

Gögüs sarkması birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen neden yaşlanma ile kadınlık hormonlarında oluşan değişimdir. Hormonal değişim sonrası meme dokusunu yerinde tutan zarlar gevşer ve göğüsler sarkmaya meyleder. Diğer nedenler arasında çok doğum yapmak, kilo alıp vermeye bağlı meme derisinde gevşeme, yer çekimi ve genetik nedenler sayılabilir. Neden ne olursa olsun, sonucunda adeta içi boşalmış gibi görünen, derisi gevşemiş ve meme uçları aşağıya bakan bir meme görünümü ortaya çıkar.Ameliyatsız Yöntemler Mümkün mü ?

Maalesef değil. Son dönemlerde piyasada bulunan haplar özellikle hormonal dengeyi bozmakta ve ileriki dönemde meme kanseri riskini arttırmaktadır


Ameliyat Sonrası Emzirebilir miyim ?

Uygun teknik ile yapılan ameliyatlarda operasyon sonrası emzirmek mümkündür. Aslında emzirme işlemi için süt kanallarının, süt bezlerinin ve meme başının ameliyatta zarar görmemesi gerekir. Kullanılan birçok yöntem bu dokulara zarar vermez. Bazı tekniklerde ise ameliyat sonrası emzirme problemi yaşanabileceği bilinmelidir.Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler
Sigara kullanan kişilerde ameliyat sonrası cilt ve yağ dokusunda beslenme sorunları ortaya çıktığı artık aşikar. Bu nedenle ben hastalarıma ameliyattan en az iki hafta önce sigaranın bırakılması ve ameliyat sonrası da en az iki hafta sigara içilmemesi gerektiğini anlatıyorum. Ameliyattan en az 10 gün önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların da kesilmesi gerekir. Belirli bir yaşın üzerinde ise ameliyat öncesi muhakkak mammografi tetkiki yapılmalıdır.


Ameliyat Teknikleri
Gögüs dikleştirme ameliyatı öncesi titiz bir muayeneden geçilmesi gerekir. Bu muayenede meme sarkıklığını derecesi ve meme hacmi belirlenir. Bu muayene sonucunda hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir.


- Sadece protez kullanılarak yapılan meme dikleştirme:
Genelde sarkma miktarı minumum olan kişilerde uygulanır. Bu durum hastalarımızın küçük bir kesimini oluşturur.


- Meme şekillendirme ve protezinin kullanıldığı meme dikleştirme:
Sarkıklığın çok fazla olduğu, meme hacminin yeterli şekillendirmeyi sağlayamaması durumlarında yapılır


- Meme şekillendirme ile yapılan meme dikleştirme:
Hastalarımızın çoğunluğunu oluşturan gruptur. Bu ameliyatta meme protezleri kullanılmaz. Meme dokusu göğüs dolgunluğunu sağlamaya elverişlidir. Fazla cilt uzaklaştırılır, meme dokusu şekillendirilir ve meme başı olması gereken yere alınarak ameliyat tamamlanır.


Ameliyat ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası genelde bir gün hastanede kalmayı gerektirir. Drenler kullanılmış ise ameliyattan sonraki gün alınır. Drenlerin alınması ağrısız bir işlemdir.Ameliyat İzleri

Gögüs dikleştirme ameliyatındaki izler meme küçültme ameliyatına benzer. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın meme başı çevresinde bir iz kalır. Bu iz, meme başı ile meme cildi arasındaki renk geçişine gizlendiğinden dışarıdan fark edilemez. Bazı tekniklerde meme başı altından meme katlantı çizgisine uzanan ek 4-5 cm lik başka bir iz oluşur.Komplikasyonlar (Sorunlar)
Her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Enfeksiyon ve kanama bunlardan başlıcaları. Ağır sigara tiryakilerinde cilt ve yağ dokusunda oluşabilecek beslenme problemlerine de hazırlıklı olmak gerekir. Uygun teknik ve ameliyathane şartları ile sorunları en aza indirmek ise mümkün. Ameliyat sonrası emzirme potansiyeli, meme başı duyusu ve oluşacak cerrahi izler konusunda da cerrahınız ile ayrıntılı olarak görüşmeniz gerekir.Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Ameliyat sonrası ilk gün yatak istırahati gerekir. Belirli aralıklarla pansumanın yenilenmesi tercih edilir.3-4 gün sonra pansumanlar tamamen kaldırılır ve yumuşak sporcu sutyeni giydirilir. Kendiliğinden emilen dikişleri kullandığımdan dikiş alma gereksinimi ortaya çıkmıyor. İşe dönme ve fiziksel aktivite için ise bir hafta beklemek gerekir. Ameliyat izleri ilk 3-6 ay boyunca deriden kabarık ve kırmızı renkte olur fakat 1 yılın sonunda ideal izleri yakalamak mümkün.


Estetik Meme Dikleştirme Ameliyatı Püf Noktaları


Memnuniyet :
Dolgun göğüslerin yarattığı psikolojik özgüven nedeniyle hasta memnuniyet derecesinin yüksek olduğu bir ameliyattır.


Ameliyat Öncesi:
40 yaş üstünde mammografi tetkiki yapılması önerilir.


Emzirme:
Uygun teknik kullanılması ile ameliyat sonrası emzirmek mümkün


Meme Başı Duyusu:
Meme başı duyusunun korunması ameliyat sonrası hasta konforunu arttırır


Ameliyat İzleri:
Meme başı etrafı ve altında kalan izler bikini altında gizlenmektedir.